Yeni Teori Zamanda Yolculuk Etmenin Mümkün Olması

Sinemada, yazında, ilim kurguda ve pek çok ilimsel münakaşada vakit seyahati mevzusu ele alınıyor. “Şimdiki aklım olsa” cümlesi bile özünde bir vakit seyahati muhabbetidir. İnsanlar geçmişe gidip yanlışlarını düzeltebilmek isterler.

Zamanda Yolculuk Etmek İçin Yeni Bir Teori Ortaya Atıldı

Şu ana kadar vakit seyahati mevzusundaki ilerlememiz ne yazık ki AROG filmindeki “Deminden şimdiye geldim” latifesi düzeyinde. Yaptığımız çalışmalar henüz kuram kısmında. İstikbalden geldiğini söyleyen şahıslar de nasıl geldiklerine ilişkin mantıklı bir şey söylemediği için gülüp geçiyoruz.

Geleceğe gitmek için yöntemlerimiz var. kuramsal olarak, ışık süratine yaklaştığımızda ya da bir kara deliğin hadise ufkuna ulaştığımızda vakit bize çok yavaş gelmeye başlar. Vakit akışı içerisinde ileriye gitmemiz mümkün duruma gelir. Einstein’in görelilik kuramına göre vakitte ileriye gitmek mümkün. Kasvet ise geri dönmekte.

Zamanda Yolculuk Etmek İçin Yeni Bir Teori Ortaya Atıldı

Kapalı Zamansı Eğriler diye bir kuram var. Bu kurama göre feza vaktin gereğinden fazla biçimde bükülmesi vaziyetinde vakit örtüsü kendi üzerine dayanıyor. Bu noktalarda vakit bir döngüye giriyor. Teknik olarak vakit makineleri bir KZE aygıtıdır. Bu biçimde vakit makinesi yapmanın iki tane kasveti var: Birincisi negatif kütleli bir madde kullanılması gerekiyor. Yalnızca kara maddenin negatif kütleli olma ihtimali var, onu da ilim insanları daha gözlemlemeyi başaramadılar, kaldı ki negatif kütlesi olması da henüz bir kuram. İkincisi problem ise geçmişe dönüldüğünde bu vaziyetin ayrımına varılmıyor olması.

Kip Thorne ve Stephen Hawking gibi önemli ilim insanları da dahil olmak üzere pek çok araştırmacı, bu mevzu üzerine çalışmalar yaptı. Umumi kanı, tabiatın vakit döngülerine müsaade vermediği yönünde. Bu vaziyeti en güzel açıklayan kaynaklardan biri, Hawking’in “Chronology Protection Conjecture” adlı yapıtı. Yapıtta çok özetle tabiatın geçmişi başkalaştırmaya müsaade vermediği, böylece muhtemel paradoxların manilendiği düşünülüyor.

Zamanda Yolculuk Etmek İçin Yeni Bir Teori Ortaya Atıldı

Massachusetts Dartmouth Üniversitesi’nden Caroline Mallary’nin Classical and Quantum Gravity adlı mecmuada yayımlanan makalesi, eşitlikten negatif kütleli “egzotik” maddeyi çıkarıyor.

Mallary’nin modeli, iki tane inanılmaz uzun otomobil ile meydana getirilmiş. Mallary’nin araştırmasına göre bu araçlardan biri harekete geçip de öteki durağan duruyorsa aralarında vakit döngüsü meydana geliyor.

Ha bu model çok daha kolay diye konutta yapabileceğimiz bir şey değil. Pipetleri uç uca ekleyip birini ittirerek vakit döngüsü meydana getirmek mümkün değil. Modeldeki araçların merkezlerinin ebedi yoğunluğa sahip oldukları kabul ediliyor. Bu vaziyette de araçların merkezlerinin tekillik ismi verilen madde ile yapılmış olması gerekli. Ebedi yoğunluğa, tazyiğe ve ısıya sahip olan bu tekillikler yalnızca kara deliklerin merkezinde bulunuyor.

Zamanda Yolculuk Etmek İçin Yeni Bir Teori Ortaya Atıldı

Fizikçiler, böyle maddelerin öyle rahat bulunabileceğine inanmıyorlar. Yakın vakitte bir vakit makinesi yapmak pek de mümkün değil. Yine de bu çalışma, sebep kapalı zamansı eğriler meydana getirmenin yasak olduğu mevzusunda yeni bir izan yaratabilir.

Hasan ÇÖDEK Hakkında

1983 Giresun doğumlu, Elektrik - Elektronik Mühendisi ve HizliinDir.Com Kurucusu

Yeni Teori Zamanda Yolculuk Etmenin Mümkün Olması İçin Yorum Yap