Windows’ta 4 Farklı Ekran Görüntüsü Alma Yöntemi

Ekran görüntüsü almak pc başındayken çoğu vakit ihtiyaç duyduğumuz kolay bir eylem. Lakin tek bir yolla yapılmıyor. Klavye kısayolları, araçlar ve üçüncü parti uygulamalar derken karşımıza pek çok seçenek çıkıyor. Biz de en pratik dört ekran görüntüsü alma yolunu sizin için topladık.

Ekran Görüntüsü Almanın  Farklı Yolu

Belki de en çok bilindik ve kullanılan ekran görüntüsü alma yöntemi ‘Windows + Print Screen’ klavye kısayolunu kullanmak. Bu iki tuşa benzer anda bastıktan sonra bilgisayarınızda bulunan ‘Ekran Görüntüleri’ klasörüne bakarsanız, ekran görüntüsünü orada bulacaksınız.

Ekran Görüntüsü Almanın  Farklı Yolu

Windows’da ekran görüntüsü almanın bir diğer yolu ise ‘Ekran Alıntısı Aracı’ kullanmak. Arama çubuğunda aratarak açtığınız araçta ‘Yeni’ seçeneğini seçip görüntüsünü almak istediğiniz sahayı belirleyerek tek seferde düzenlemeye gerek kalmadan gereksiniminiz olan sahanın ekran görüntüsünü alabilirsiniz.

Ekran Görüntüsü Almanın  Farklı Yolu

Tıpkı ‘Ekran Alıntısı Aracı’ nda olduğu gibi, sadece belirlediğiniz bölgenin ekran görüntüsünü almanızı sağlayan bir başka yöntem de Windows + Shift + S kısayolunu kullanmak. Bu üç tuşa benzer anda bastıktan sonra ekranda istediğiniz kısmın görüntüsünü kaydedebilirsiniz. Lakin bu biçimde aldığınız ekran görüntüsü otomatik olarak kaydedilmeyecektir. Paint gibi bir yazılım açarak ‘Ctrl+V’ yaparak yazılım üzerinden görüntüyü kaydedebilirsiniz.

Ekran Görüntüsü Almanın  Farklı Yolu

Açık bir pencerenin ekran görüntüsünü almak istediğinizde kullanabileceğiniz kısayollardan bir tanesi de ‘Alt + Print Screen’. Lakin bu kısayolda da görüntü otomatik olarak kaydolmuyor ve yine Paint gibi bir yazılıma kopyalayarak kaydetmeniz gerekiyor.

Windows’ta 4 Farklı Ekran Görüntüsü Alma Yöntemi İçin Yorum Yap