Vücudumuzun Artık İhtiyaç Duymadığımız Dokuz Parçası

İnsan vücudu tarih boyunca büyük değişiklikler geçirdi. Bedenlerimiz değişikleşti, gereksinim duyduğumuz nitelikler başkalaştı. Haliyle de kimi unsurlarımıza artık gerek kalmadı.

Bazı araştırmacılar apandisitin yararlı bakterilere konut sahipliği yapıyor olabileceğini müdafaa ediyor. Lakin umumi olarak vücudumuzda elzem bir organ değil. Apandisit yırtıldığında ya da infilak ettiğinde kimse tedavisiyle uğraşmıyor, operasyonla alıp atıyorlar. Bu organ eskiden bağlı olduğu hazım düzeninin bir parçası değil.

Vücudumuzun Artık İhtiyaç Duymadığımız  Parçası

Bu adale de gereksiz vücut parçaları arasında yer alıyor. Dirsekten bileğe doğru gelen bu kas, atalarımız ağaca tırmanabilsin diye var. Günümüzde kimse bir yere gerekmedikçe tırmanmıyor. Esasen bu adale de artık ona gereksinim olmadığının ayrımında ve yavaş yavaş yitiyor. İnsanların yüzde onu bu kasa sahip değil.

İnsanlar olarak binlerce yıldır daha yumuşak yemekler yiyoruz. Hububatlarımızı sıcak suda çorba yaparak bitiriyoruz, yemeklerimizi pişirip yumuşatıyoruz. Haliyle daha az çene kasına ve daha ufak çenelere sahibiz. Bu yüzden yerine tam oturmayan ve insanlara acı çektiren yirmilik dişimiz var. Yirmilik dişlere gerek var mı peki? Yok.

Vücudumuzun Artık İhtiyaç Duymadığımız  Parçası

Saçlarımızın ve tüylerimizin dikilmesini sağlayan, yanaklarımızın sinirlenirmesine yol açan bu adaleler, tüylerimizi kabartmak ve tabiatta daha büyük görünmek için kullandığımız adaleler idi. Kirpilerde hala işe yarasa da bizim bir işimize yaramıyor.

İnsan embriyosu 5. ila 8. hafta arasında kuyruğa sahip. Daha sonra bu kuyruk gidiyor, yerine kuyruk sokumu kalıyor. Atalarımız kuyruk sokumunu kullanarak daha dengeli ve süratli yürüyebiliyordu. Vakitle iki ayak üzerinde yürümekte daha iyi duruma gelen insan soyunun kuyruk sokumuna olan gereksinimi de gittikçe azaldı, sonunda artık embriyoların kuyruğu olmasına gereksinimi yok.

Vücudumuzun Artık İhtiyaç Duymadığımız  Parçası

Bu adaleler kulaklarımızı oynatmaya yarıyor. Kediler, köpekler gibi canlılar bu adalelerini aktif olarak kullanarak kulaklarının yönünü başkalaştırabilme maharetleri var. Biz ise kafamızı çeviriyoruz. Kimi şahıslar kulaklarını oynatabiliyor velakin elimizden gelen de bu kadar.

Bu adale de karın bölgemizde bulunuyor. Kendisinin temel olarak iki ilgisiz noktayı bağlamak dışında hiçbir fonksiyonu yok, esasen bu adale insanların beşte birinde yok.

Erkekler süt veremiyorlar lakin anne rahminde geçen müddette ilk olarak göğüs uçları oluşmaya başlıyor. Kimi memeli çeşitlerinin erkekleri, çok ekstrem koşullarda yavrularına süt verebiliyor. İnsan erkeklerinde kabul, azıcık gülünç bir deyim oldu o da yok. Yavrularına tertipli olarak süt veren tek erkek çeşidi, Güneydoğu Asya’da yaşayan kötek meyve yarasası diye bir tür.

Vücudumuzun Artık İhtiyaç Duymadığımız  Parçası

Gözümüzün burnumuza doğru olan kenarında yer saha bu kas, bir vakitler fonksiyonli bir göz kapağı kasıymış. Günümüzde ise bunu kullanamıyoruz. yalnızca biz değil çoğu primat da bu kası kullanamıyor. Halbuki gözümüzü kirden tozdan koruyan fazladan bir tabakaya hayır diyeceğimizi hiç sanmıyorum.

Zaman içerisinde fonksiyonuni yitirmiş, olsa da olur olmasa da olur denebilecek vücut parça parça ederı bunlar.

Hasan ÇÖDEK Hakkında

1983 Giresun doğumlu, Elektrik - Elektronik Mühendisi ve HizliinDir.Com Kurucusu

Vücudumuzun Artık İhtiyaç Duymadığımız Dokuz Parçası İçin Yorum Yap