Türkiye’de Otonom Araçların Test Edilebileceği Pistler Yok

Belirlenen mevkiye kendi kendine gidebilen yapay akıl destekli otonom araçlar çok da ırak olmayan bir istikbalde trafiğin bir parçası olacak. Otonom araçlarla alakalı çalışmalar her geçen gün sürat kazanarak artarken, otonom araçların trafiğe çıkması ile alakalı kimi problemler ise hala çözülebilmiş değil. AVL Araştırma ve Mühendislik Türkiye umumi Müdürü Dr. Serkan İmpram, Sözcü’ye yaptığı izahlar ile otonom araçların araç trafiğinin parçası olması yolunda karşılaşılan manileri ve çarelerini izah etti. Şirketlerin 2025 senesine kadar otonom araçları trafiğe hazırlamayı vadettiklerini belirten İmpram, şu biçimde konuştu;

“Büyük otomotiv üreticileri otonom araçlar için yapılan hazırlıkların 2025 senesine kadar tamamlanmasını öngörüyor. Üretici şirket olmayan kimi şirketlerin amaçları ise daha değişik olabiliyor. Lakin burada otonomluk düzeyini iyi belirlemek gerekir. Tam otonom manasına gelen L5 düzeyi gerek altyapı gereksinimleri gerekse de çok gelişmiş bir yapay akıl gerektirmesi nedeni ile 2025’te muhtemel görünmüyor. Buna rağmen aracınızın kendi kendine park sahasına gidip gereksiniminiz olduğunda da sizin yanınıza gelmesi manasına gelen L4 işlevler daha kısa bir müddet içinde son kullanıcı ile biraraya gelecek. Trafik sıkışıklığı yardımcısı gibi, hala sürücünün arka tasarıda emniyet maksatlı bulunduğu L3 düzeyi işlevler pazara yakında girecek olgunluğa ulaşmak üzere. Beraber kullanıldığında L2, tek başlarına L1 otonomluk sağlayan şerit takip yardımcıyı ve adaptif sürat durağanlama düzeni ise uzun süredir esasen kullanımda.

Dünya sıhhat teşkilatı verilerine göre, dünya umumiinde her sene 1,2 milyon insan ölümcül trafik kazalarından tesirleniyor. Karayollarında alana gelen bu kazaların istatistiksel olarak %90’ı sürücü kaynaklı olduğu alametliyor. Sürücü yanlışlarını ise algılama yanlışları, karar alma yanlışları, performans noksanlığı, özensizlik, dalgınlık, uyuyakalmak gibi sıralamak ve çoğaltmak muhtemel. Günümüzde mevcut olan ve tam otonom araçlara atılan adımlar olarak niteleyebileceğimiz sürücü halsizlik saptama düzeni, ivedili vaziyet fren düzeni, yaya algılama düzeni, şeritten ayrılma ihtar düzeni, kör nokta saptama düzeni gibi sürücü destek düzenleri bile sürücü kaynaklı bu kazaları tedbirde son derece tesirli. Bu yönden düşünüldüğünde tam otonom araç, katiyen yorulmayan, bir insana nazaran çok daha iyi görebilen, algılayabilen ve çok daha süratli karar verip uygulayabilen bir düzen olacağından, günümüzdeki ortalama bir sürücüye nazaran çok daha emniyetli olacağı kati gözüküyor.

Bu mevzuda çok ehemmiyetli çalışmalar var. İnternetin yaygınlaşması ile tanıştığımız bir çok büyük siber emniyet şirketi, ki çoğumuz bilgisayarlarımızda bu şirketlerin virüs koruma yazılımlarını kullanıyoruz, otomotiv ve GSM şirketleri ile beraber ehemmiyetli çalışmalar yürütüyorlar.Araç bilgisayarını, araç yazılımını düzen dışına açtığınızda hücum rizikosu her vakit olacaktır. Bugün en emniyetli dediğimiz müesseselerin web siteleri bile dışarıdan ataklarla ele geçirilip tahrip edilebilmekte. Araç üzerinde de benzer biçimde bu hücumları algılayabilen, hücumu mecburi yerlere raporlayabilen ve gerekirse aracı “kapatan” düzenler bulunacak.

Konvansiyonel araçların sınavları hakikatleştirebilmek için mecburi olan sınav altyapısı Türkiye’de çok sınırlı. yalnızca birkaç büyük üreticinin kendi araçlarını sınav ettikleri sınav pistleri mevcut, bunlarda da otonom araç sınavları için hususileşmiş kısımlar yok. Benzer çalışmalar için Macaristan bu sahada ciddi yatırımlar yapıyor, büsbütün otonom araç düzenleri için hususileşmiş, yapay kent içi ve 10 km’lik akıllı otoyol ortamlarını sığındıran entegre bir sınav pisti inşa ediyor. Türkiye’de de benzer bir yapı kurulabilir, Türkiye’deki otomotiv üreticilerinin ve Avrupa’ya yakın olması açısından pist için en uygun yer Marmara Bölgesi olacaktır. Bununla birlikte, TEM otoyolunun belli bir bölgesi otonom araç sınavlarına destek olmak maksadı ile akıllı muhtelif durağan sensör düzenleri ve V2X havadisleşme düzenleri ile donatılabilir.

2020 senesinde otonom araç piyasa değeri 60 Milyar Euro düzeylerinde olacak. Pazarda HMI, veri emniyeti, V2X, haritalama ve navigasyon, denetim düzenleri yazılımları, sensör donanım teknolojileri, sensör yazılımları, V2X altyapı ve donanımı gibi pek çok saha büyümeye devam edecek. En büyük hisse ise hiç şüphesiz yazılım sahasında olacak. Biz de AVL Araştırma ve Mühendislik Türkiye olarak devletmizin bu pazar hissesinde yer alabilmesi için İstanbul’da iki Ar-Ge merkezimizle hibrit-elektrikli ve otonom araç denetim yazılımları geliştiriyoruz ve emisyonların ve yakıt tüketiminin iyileştirilmesine yönelik kalibrasyon çalışmaları yapmaktayız. Ekiplerimiz, ananevi motor teknolojilerinden yapay akıl içeren otonom sürüş teknolojilerine kadar çok muhtelif sahalarda çalışmalar yaparak hem devletimizin otomotiv teknolojilerindeki pazar hissesini artırmayı hem de gelişmiş mühendislik kaynağına katkıda bulunmayı hedefliyor.”

Hasan ÇÖDEK Hakkında

1983 Giresun doğumlu, Elektrik - Elektronik Mühendisi ve HizliinDir.Com Kurucusu

Türkiye’de Otonom Araçların Test Edilebileceği Pistler Yok İçin Yorum Yap