Türkiye, Oyun Alanında Bölgedeki 3. Büyük Pazar Konumunda

Bahçeşehir Üniversitesi İletişim Fakültesi Dijital Oyun Dizaynı Kısmı Öğretim Vazifelisi Meriç Eryürek, Türkiye’nin oyun sektöründeki büyümesine dikkat çekti ve “Pazar büyüklüğü takribi bir milyar dolar ve geçtiğimiz sene pazar büyümesi yüzde 24,7 olarak ölçüldü. Yerli oyun şirketleri dünya pazarında büyük muvaffakiyetler elde ediyor” izahında bulundu.

Gaming İstanbul Marka ve Pazarlama idarecisi vazifesi de bulunan Eryürek, yaptığı izahda Türkiye’deki yeni soyun gözünü web ve oyun dünyasına açtığını belirtti ve oyun yazmak, kurgulamak ve geliştirmenin bu soy için fazlasıyla cazip işler olduğunu anlatım etti.

Türkiye’nin oyun sektörüne ilişkin notlarını ise “Türkiye, oyun sektöründe bölgedeki en süratli büyüyen üçüncü pazar mevkisinde. Pazar büyüklüğü takribi bir milyar dolar ve geçtiğimiz sene pazar büyümesi yüzde 24,7 olarak ölçüldü. Yerli oyun şirketleri dünya pazarında büyük muvaffakiyetler elde ediyor. Ticaret Bakanlığımızın yaptığı izaha göre, dış satımımız 2018 senesinde bir milyar elli milyon dolar oldu. Bu çok ciddi bir gelişme” şeklinde konuştu.

Oyun pazarının yanı sıra kaçak yazılımların manilenmesi üzerine de konuşan Eryürek, Türkiye’ye orijinal oyun yollayıp bu oyunlar üzerinde kullanıcıları düşünen bir fiyat siyaseti izleyen oyunların kaçak ve korsan yazılımlarının manilendiğini de belirtti.

Türkiye, Oyun Sektöründe Bölgedeki Üçüncü Pazar Konumunda

Son olarak oyun seçimleri mevzusunda konuşan Eryürek, Türkiye’deki oyun isteği umumi olarak mobil oyunlara doğru kayarken ortam ayrımı yapılmadığında ‘rekabetçi’ denilebilecek oyunların Türk halkınca tercih edildiğini söyledi. Sözlerini şöyle devam ettirdi:

“Sosyal bir ulusuz. Zekamızın ve kabiliyetlerimizin yapay akıl yanından değil hakikat insanlar yanından sınav edilmesini seviyoruz. Bunun genetik olduğunu düşünüyorum. yaradılıştan mücadeleci yetişiyoruz ve bu oyun seçimlerimize de yansıyor. Türkiye’de şu anda 14 ile 25 yaş grubu, çok büyük yüzdeyle Battle Royale, MOBA çeşidi oyunlar oynuyor. Fortnite ve PUBG, League of Legends, Zula, Wolfteam ve Counter Strike bu çeşitlerin devletimizdeki en becerikli misalleri. Şüphesiz FIFA, PES gibi futbol oyunlarının da yurdumuzda en çok sevilen oyunlar arasında yer aldığını unutmamak gerekli.”

Hasan ÇÖDEK Hakkında

1983 Giresun doğumlu, Elektrik - Elektronik Mühendisi ve HizliinDir.Com Kurucusu

Türkiye, Oyun Alanında Bölgedeki 3. Büyük Pazar Konumunda İçin Yorum Yap