Türk Girişimciler, Kenevirden x-Ray Cihazı Yaptılar

Geçtiğimiz günlerde endrüstriyel kendir üretimi mevzusunda müteşebbislerin yüreklendirilmesi sonrasında, elli bin tür endüstri malı üretilebilen kendire ilişkin yeni mahsuller de bir bir ortaya çıkmaya başladı.

İki müteşebbis Türk’ün kurduğu TechnoArge ‘nin, yapılan bu izahın ardından takribi üç yıldır kendir kompozitler ile alakalı çalışmalarda bulunduğu ortaya çıktı. TechnoArge Umumi Müdürü Muzaffer Gökçimen, geliştirdikleri x-Ray aygıtının, bu niteliği sayesinde radyasyonu manilediğini belirtti.

Türk Girişimciler Kenevirden Ray Cihazı Ürettiler

Gökçimen, geliştirdikleri aygıtlar arasında kurşun geçirmez zırh, el dezenfektan aygıtı gibi pek çok değişik kendir kompozitli mahsul bulunduğuna dikkat çekerken, milli ve küresel ölçekte patent başvurularını çoktan hakikatleştirdiklerini de belirtti.

“Ülkemizde olmayan yenilikleri, inovasyonları hakikatleştiriyoruz. Yaptıklarımızı Türkiye’de pek satamıyoruz. Daha çok yurt dışına istek üzerine yapıyoruz. Kendir mevzusunu aslında üç yıldır çalışıyoruz. Dünyada kompozit kendirde çok çok ilerideyiz.

Türk Girişimciler Kenevirden Ray Cihazı Ürettiler

Kenevirden x-Ray aygıtlarında şu anda ‘top’ noktaya gidiyoruz. İkisini bir araya getirmemiz çok işe yaradı. Kendir ışınımı maniliyor. ‘Havalimanlarındaki bavul denetimlerinde ışınım rizikosunu hem sıfıra hızlı indirelim hem de bu bavulları dezenfekte edelim’ diye yola çıktık. Çok da becerikli oldu. Artık havalimanlarında insanların bavulu emniyet için x-Ray’den geçerken, benzer vakitte dezenfekte de edilecek. Bu mahsul ‘top’ noktalara gelecek.” dedi.

Hasan ÇÖDEK Hakkında

1983 Giresun doğumlu, Elektrik - Elektronik Mühendisi ve HizliinDir.Com Kurucusu

Türk Girişimciler, Kenevirden x-Ray Cihazı Yaptılar İçin Yorum Yap