Türk Bilim İnsanı, Zararlı Güneş Işınını Faydalı Hale Getiren Krem Geliştirdi

İnsan vücuduna direkt olarak yansıyan güneş ışınlarının ziyanları biliniyor. Üyesi Prof. Dr. Kadriye Ertekin, güneşin ziyanlı ışınlarını, insan vücudunda yenilemeye, canlanmaya ve dokularda iyileşmeye yol açacak biçimde başkalaştırabilen bir merhem geliştirdi.

Maddelerin ışıkla tesirleşimi mevzusunda uzun senelerdir çalışan Ertekin, üç sene evvel başlattığı çalışmada sona varmayı başardı.

Zararlı Güneş Işınını Faydalı Hale Getiren Krem Geliştirildi

Güneş ışınlarını absorve eden veya yansıtan bir güneş merhemi tasarlayan Ertekin, mevcut merhemlerin deri tarafından emildiğini ve vücuda ziyan verdiğini belirtti. Kan ve idrar yoluyla analizlere dahi yansıyan bu maddelerin verdiği ziyanların tam olarak bilinmediğini söyleyen Ertekin, kendi tasarladığı merhemin ise herhangi  bir ziyanı olmadığını lakin tasarladığı mahsuldeki gibi olumlu bir tesire de yol açmadığını söyledi.

Zararlı Güneş Işınını Faydalı Hale Getiren Krem Geliştirildi

İşte Ertekin’in izahları:

“Diğer merhemlerde de bir nemlendirici, emülsiyon meydana getirici, kıvam verici, antioksidanlar gibi faktör maddeler var. Prototipimiz diğer merhemlerle benzer. Güneş ışınlarını süzgeç edici faktör madde, güneş kollayıcısı olarak şimdiye kadar hiç kullanılmamış bir teknoloji. Biz bunu güneş kollayıcı olarak kullanma yaklaşımını ilk kere düşünerek, formülasyon içinde uygun tanecik boyutuna getirdik. Faktör maddemiz ziyanlı, ultraviyole bölgeyi katiyen çok güzel absorluyor. Cilde faydalı olan ışını son derece spesifik dalga boyu aralığında bize anında dönüştürebiliyor. Bu dalga boyutundaki ışınların cilt içindeki dokuları iyileştirdiği, ciltte yenilenme, canlanma tesiri var.”

Coşkun Bahtiyar AZİZOĞLU Hakkında

HizliinDir.Com Editörü

Türk Bilim İnsanı, Zararlı Güneş Işınını Faydalı Hale Getiren Krem Geliştirdi İçin Yorum Yap