Toplum Bağışıklığı Kazanılmış Olsa Bile Aşı Olmak Gerekli mi?

Metafact.io ortamı üzerinden sual edilen “Toplum bağışıklığı varsa bile yine de aşı olmaya gerek var mı?” sorusuna onsekiz mütehassıs yanıt verdi. Mütehassısların yanıtları “neredeyse katiyen” ve “muhtemelen” olarak belirlendi.

Aşı, Gerçekten Hâlâ Gerekli mi

Günümüz sıhhat hizmetlerinin aşikar bir bölümünü meydana getiren aşıların faydaları yalnızca şahıslar üzerinde değil benzer vakitte cemiyet üzerinde de bulunuyor. Örneğin kızamık illetini ele alalım. Günümüzde bir evladın kızamık olma ihtimali son derece düşük çünkü aşılar o kadar randımanlı oldu ki bu illet artık devletlerde hatta kıtalarda bile acınıne olmuş vaziyette.

Eğer ki bir cemiyetin yüzde 92’sinin aşılandığını düşünecek olursak, bu yüzde 92’lik kesimin illetlere karşı bir emniyet duvarı olacak ve yüzde sekizlik kısımdan yayılan illetlere karşı müdafaaları olacak. Lakin bir kişi, esasen yüzde 92’si korunuyor, hasebiyle aşı yaptırmama gerek yok dediği anda meydana getirilen bu emniyet duvarında küçük bir yarık meydana geliyor.

Bir şahsın gerek yok diyerek yaptırmaktan kaçındığı aşı, diğer insanları da tesirleyecek ve pek çok insan gerek olmadığını düşünecek. Avrupa’da ve ABD’de yaygınlaşan bu fikir yüzünden 2017 ve 2018 seneleri içerisinde binlerce insan kızamık enfeksiyonu kaptı. Cemiyetin meydana getirdiği emniyet duvarındaki küçük yarıklar bir anda binlerce şahsın kızamık olmasına neden oldu.

Yani cemiyetin çok çok büyük bir kesimi aşı yaptırmış olsa bile bu stil gereğinden fazla derecede bulaşıcı illetlere karşı aşı hâlâ ehemmiyetini esirgiyor.

Sinem ÇÖDEK Hakkında

HizliinDir.Com Editörü

Toplum Bağışıklığı Kazanılmış Olsa Bile Aşı Olmak Gerekli mi? İçin Yorum Yap