Tek Kişilik Drone Seferlerine LIFT Aircraft Başlıyor

Kişisel hava araçları geliştiricisi LIFT Aircraft, dünyada öncü olmaya çalışıyor. CEO Matt Chasen, Washington Post’a vermiş olduğu mülakatta Austin çevresindeki bir göl üzerinde şahsi uçuşlar hakikatleştirebileceklerini ve uçuş başına 249 dolar fiyat belirlediklerini izah etti.

LIFT Aircraft, Tek Kişilik Drone Seferlerine Başlıyor

LIFT Aircraft, uzun süredir sınav sürecinde olan şahsi hava aracı Hexa ‘yı uçuşlara hazır duruma getirdi. Toplamda onsekiz pervane, motor ve devasa bir aküye sahip olan bu ‘canavar’ drone, uçuş kaidelerine nazaran 250 kilogramdan daha hafif olmak zorundaydı ve bu amaç başarıldı. 

LIFT Aircraft, Tek Kişilik Drone Seferlerine Başlıyor

LIFT Aircraft CEO’su Matt Chasen, yakın istikbalde hava araçlarının kent içinde de kullanılabileceğini düşündüğünü belirtti ve şöyle konuştu: “Günümüzün ammesal ortamı, bu uçakların ulaşımına müsaade vermiyor. Teknolojiyle amme itimatı inşa edeceğiz. Bu hakikatleştikten sonra, insanların belli türdeki uçuşları için bu şahsi hava taksilerini kullanmak istemesi kaçınılmaz.”

LIFT Aircraft, Tek Kişilik Drone Seferlerine Başlıyor

Hexa’nın en yüksek sürati 96 KM/s ve bu uçuşa katılmak için herhangi bir dökümana veya sürücü belgesine gereksinim duyulmuyor. Chasen, “Geleneksel helikopterlerden değişik olarak, Hexa’yı uçurmak için çok fazla maharete gereksiniminiz yok. Eğer joystick’i büsbütün özgür bıraktıysanız, uçak yalnızca GPS konumunda beklemede kalır. Pil düzeyi belli bir düzeye düşerse, uçak otomatik olarak kalkış yerine geri dönecek biçimde yazılımlanmıştır.” diye konuştu.

Tek Kişilik Drone Seferlerine LIFT Aircraft Başlıyor İçin Yorum Yap