Plastik Poşet Fiyatlarına Düzenleme Yapıldı

PAGEV öncülüğünde yaptıkları çalışmada, plastik poşet üreticileri AB standartlarına ahenkli yeni tertipleme istedi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı da bu istek istikametinde uygulamada kimi değişikliklere gitti.

Sektörün değişiklik isteklerini altı maddede özetlediğini anlatım eden PAGEV, üç ayda yapılan üç tertiplemeye karşın en ehemmiyetli iki maddenin değişmediğini belirtti. Eroğlu, “Uygulamada yapılan değişiklikler manalı olsa da hâlen AB standartlarının çok ırağındayız, atılacak yeni adımlara gereksinimimiz var” dedi.

Plastik Poşet Fiyatlarına  Kuruş Sınırı Geliyor

Yeni tertipleme ile beraber plastik poşet uygulaması üçüncü kere revize edilmiş oldu. Tek kat kalınlığı 15 mikronun altında ve 50 mikronun üstünde olan poşetlerin bedel dışı kalması isteği yaşama geçirilmedi. Taban fiyat uygulaması ise kaldırıldı. Plastik alışveriş poşetleri artık 25 kuruştan pahalıya satılamayacak. Sektörün arzusu olan %10 müsamaha isteği ve 7 renk yerine tek renk logo kullanımına müsaade verilmesi de sektör yanından güzel karşılanan değişiklikler oldu.

PAGEV, “Yine elinde stok olan üretici şirket ve satış noktaları için bir geçiş süreci ve modeli kurgulanmasını istemiştik. Perakendeciye satılmış poşetler için yönetmelikte 31 Mart 2019 olan son kullanım tarihsel 30 Haziran 2019’a kadar uzatıldı. Beklentimiz müddetin yılsonuna kadar uzatılmasıydı. Söz mevzusu değişiklikler kimi yönleri ile bizi mesut etse de gereksinim duyulan değişiklikler bu kadarla hudutlu değil. Son bir tertipleme ile bedelli plastik poşet uygulamasında AB standartlarını yakalayabiliriz. PAGEV olarak yönetmelik AB standartlarına uygun duruma gelinceye kadar mevzunun takipçisi olmaya devam edeceğiz.” anlatımlarını kullandı.

Sinem ÇÖDEK Hakkında

HizliinDir.Com Editörü

Plastik Poşet Fiyatlarına Düzenleme Yapıldı İçin Yorum Yap