Planlanmış 5 Muhteşem Mars Görevi

Mars, insanlığın çıktığı feza seyahatinde yeni varış noktası. Tüm feza ajansları yönlerini Mars’a çevirmiş vaziyetteler ve önümüzdeki yıllarda peş peşe gerçekleşecek önemli Mars görevleri mevcut. Hatta insanlı Mars seyahatleri bile konuşulmaya başlandı. Lakin şu an için sadece gözlem yapma amaçlı görevler söz mevzusu çünkü henüz Mars’a ilişkin bilmediğimiz çok şey var.

Planlanmış Mars Görevi

InSight, şu an Mars’taki gözümüz mevkisinde ve ömrü yettiğinde bize Mars’tan malumatlar gönderecek. Özellikle Kızıl Gezegen’in kalın yer katmanının altında neler olduğuna ilişkin önemli veriler elde edecek. Biz de bu sayede gezegene ilişkin daha somut malumatlar kazanmış olacağız. NASA, 2020 yılı için de benzer bir Mars görevi tasarlıyor.

Planlanmış Mars Görevi

Avrupa Uzay Ajansı ESA ve Rus Uzay Ajansı Roscosmos’un beraber başlattıkları Mars tasarısı olan ExoMars 2020, 2020’nin yaz aylarında Mars’a doğru yola çıkacak. Gözlem yapacak olan feza aracı ESA kurumunca geliştirilirken yüzey ortamı ise Roscosmos yanından geliştiriliyor. Görev, Mars’ta yer bilimsel ve biyolojik incelemeler yapmak üzerine kurulu ve elde edilecek sonuçlar gelecek Mars tasarıları için epey önemli olacak.

Planlanmış Mars Görevi

Çin Ulusal Uzay İdaresi, 2020 yılında Mars’a bir buluş aracı gönderecek. Araç 2021’de gezegene ulaşacak. Çin’in bir diğer büyük feza tasarısı ise uzun vadeli misyonlar için kullanılacak insanlı feza istasyonu ve bu istasyonun inşası 2022’de tamamlanacak.

Planlanmış Mars Görevi

Birleşik Arap Emirlikleri, Temmuz 2020’de ilk Mars görevini gerçekleştirmeyi hedefliyor. Feza aracı, 2021’de Mars atmosferine giriş yapacak ve sonrasında da elde edeceği verileri Birleşik Arap Emirlikleri Uzay Ajansı’na ulaştıracak.

Planlanmış Mars Görevi

Mars’a ilişkin belki de en çok kaygı edilen görevlerden biri, Elon Musk’ın ve SpaceX’in BFR tasarısı. tasarı uzun vadede Mars’ta meydana getirilecek bir üs ve vakit içerisinde bölgede gelişen bir uygarlığa mihraklanmış vaziyette. Lakin tabii ki tasarının ne kadarı yaşama vadedildiği sürede geçirilecek, kestirebilmek mümkün değil.

Ali VECET Hakkında

HizliinDir.Com Editörü

Planlanmış 5 Muhteşem Mars Görevi İçin Yorum Yap