Oyun Sektöründe Bu Yıl Yaşanan En İyi ve En Kötü Olaylar

Her senenin sonunda o yıla ilişkin bir panorama yapılır. Geçen sene neler olduğu, gelecek seneden neler bekleneceği konuşulur, yazılır. Oyun sektörü de bu işin dışında değil. Gelin beraber 2018 senesinin ehemmiyetli hadiselerini anımsayalım.

Oyun Sektöründe 'in En İyi ve En Kötü Olayları

Jacksonville’de yaşanan hadise, senenin en elim hadiselerinden bir tanesi olarak kayıtlara geçti. Madden turnuvasında, yarışmacılardan biri etkinlik sahasını silahla bastı ve iki şahsı gebertip onyedi şahsı da yaraladı. Turnuva’nın Twitch canlı neşriyatı esnasında silah sedaları duyuluyordu.

Bu stil olaylar ekseriyetle ‘uyanma daveti’ görevi görür ve sonrasında sıkı tedbirler alınır. Daha evvel emniyet tedbirlerini sıkı tutmayan oyun aktiflikleri artık çok daha ciddi emniyet prosedürleri uyguluyorlar.

Kişisel olarak da e-sporları bir sonraki büyük şey, temel olarak da bir sonraki futbol olarak görüyorum. Henüz takımlar köklü değil ve tanınmış oyunlar devamlı başkalaşıyor. Bu yüzden de henüz takımlara ilgi duygusu güçlenmedi. Şiddet hadiselerine karşı şimdi tedbir alınmazsa, ileride sektörün geleceği noktada çok daha büyük hadiseler yaşanabilir.

Oyun Sektöründe 'in En İyi ve En Kötü Olayları

2017 senesinde çıkan ve “Çakma PUBG”” tenkitlerine maruz kalan Fortnite, kazın ayağının hiç de öyle olmadığını gösterdi. Battle Royale moduyla tanınan oyun, şu anda dünyanın en tanınmış oyunu ve bilhassa Twitch’te fırtınalar estiriyor. Drake ve Ninja’nın bu sene yaptıkları Fortnite Team-Up’ı, ortamın birkaç rekorunun kırılmasını da sağladı.

Video oyunları sık sık insanları şiddete yöneltmek ile itham ediliyor. Bu vaziyete artık hepimiz alıştık. Bu kez politikacılar oyunları amaç almaya başladı. Özellikle ABD’de, oyun sektörüne ağır ithamlarda bulunuldu.

Böyle bakınca alelade bir vaziyet gibi gözükse bile siyasetçilerin, bilhassa de ABD’li siyasetçilerin, bir mevzuya düzenli olarak yüklenmeleri sektörü tehdit edecek yaptırımlar ya da tertiplemeler gelmesinin yolunu açabilir.

Oyun Sektöründe 'in En İyi ve En Kötü Olayları

Telltale’in oyunları yeterince para kazanamadığı için şirket battı. Bu kadar kolay bir izahı var vaziyetin. İnsanları şok eden, şirketin sanki “Hadi biz battık.” deyip, kapıyı kilitleyip gitmesi oldu. Çalışanların bile havadisi olmayan bu vaziyet, büyük bir şok tesiri yarattı.

Uzun saatler boyunca çalışan ve sık sık fazla çalışma yapan Telltale çalışanları, hakkından geliri olanı alamadan kendilerini kapı önünde buldular. Fazla çalışma ve emekçi istismarı sektörde yabancı olunan bir konsept değil. Pek çok şirkette çalışmalar fazlasıyla uzuyor. Telltale’in insanları sinirlendiren asıl niteliği, tazminat istek eden emekçilere karşı davranışları oldu.

Çalışanlarına ve oyuncularına sahip çıkmadan piyasadan çekilen Telltale, oyuncuları hem afallatan hem de sinirlendiren bir şirket olarak aramızdan ayrıldı.

Oyun Sektöründe 'in En İyi ve En Kötü Olayları

Sony en sonunda PlayStation ile başka ortamlar arasında oyun oynamaya müsaade verdi. Özellikle de Nintendo ve Microsoft’un bu uygulamaya başlamasının ardından hayranlarını daha fazla görmezden gelemeyen Sony, ortamlar arası oyunun tam olarak kullanımı için 2019 başlarını işaret ediyor.

Sony’nin yaptığı bir diğer değişiklik ise kullanıcılarına, oniki senenin ardından kullanıcı ID’nizi başkalaştırma hakkı vermek. Artık kullanıcı ismini başkalaştırabilecek olan kullanıcılar istediklerini almışa benziyorlar.

Oyun Sektöründe 'in En İyi ve En Kötü Olayları

Red Dead Redemption 2’nin iyi bir oyun olması, muvaffakiyet elde etmesi bekleniyordu. Lakin bu kadarını kimse beklemiyordu. Oyun, yayınlandığı hafta sonunun en büyük oyunu olmakla kalmadı, senenin en büyük açımını yapan eğlence mahsulü oldu. Herhangi bir kitap, film, albüm RDR2’nin yanına dahi yaklaşamadı.

Rockstar’dan yapılan izaha göre, oyunun ilk üç günlük geliri tam 725 milyon dolar oldu.

Telltale meselede gördüğümüz çalışan sömürüsü, Rockstar’a da yönetilen bir itham. Rockstar ise buna karşılık çalışanlarını, firmada geçirdikleri vakti paylaşma mevzusunda yüreklendiriyor.

Yılın en becerikli olmayı başaramayan ve toplam satışta Call of Duty: Black Ops 4’ün gerisinde kalan RDR2’nin performansı gene de harika. Elde ettiği muvaffakiyet de azımsanacak bir muvaffakiyet değil.

2019 senesinin daha hoş oyunlar, daha zevkli havadisler ve daha mantıklı fiyatlar getirmesini istiyoruz.

Coşkun Bahtiyar AZİZOĞLU Hakkında

HizliinDir.Com Editörü

Oyun Sektöründe Bu Yıl Yaşanan En İyi ve En Kötü Olaylar İçin Yorum Yap