Oyun Başında En Fazla Vakit Geçiren 3. Ülkeyiz

Türkiye’nin en büyük milletlerarası ölçekli dijital eğlence ve oyun panayırı Gaming İstanbul, Avrasya Gösteri ve Sanat Merkezi’nde 31 Ocak Perşembe günü kapılarını açacak ve 3 Şubat tarihine kadar oyun severleri ağırlayacak. Gaming İstanbul (GIST) panayırı yöneticisi Cevher Eryürek, Türkiye’nin küresel oyun dünyasındaki yerinden söz ederken, Türkiye’nin sebep böyle bir panayıra gereksinim duyduğunu izah etti.

‘’Ülkemiz genç bir nüfusa sahip ve bu, oyun pazarını büyük ölçüde biçimlendiriyor. Türkiye’de oyun dış satımı 2017’de %40 artarak 775 milyon dolara ulaştı. Sektör 2018’i görünüşe bakılırsa 1 milyar doların üzerinde dış satımla tamamlayacak. Henüz sayılar açıklanmasa da bu öngörüyü yapabiliriz.” diyen Eryürek, oyun başında geçirilen müddet ile alakalı olarak da, ‘’Türkiye’de 20 milyon mobil, 11 milyon PC ve konsol oyuncusu var. Bunların %61’i, yani 11 milyon şahıs da oyuna para veriyor. Dünyada Rusya ve Polonya’dan sonra, oyun başında en çok zaman geçiren üçüncü devletiz.” biçiminde konuştu.

''Oyun Başında En Fazla Vakit Geçiren

Türkiye’nin oyun dünyasında verdiği ehemmiyetle beraber Türk oyun şirketlerinin de dünyaca bilinirliğe kavuştuğunu dile getiren Eryürek, ‘’Bir Türk oyun firması olan Peak Games, elindeki oyunların bir bölümünü 100 milyon dolara bir dünya devine, Zynga’ya sattı. Bu sayede Zynga gibi bir dev Türkiye’de büro açmış oldu. Yine Zynga 2018’in Mart ayında 250 milyon dolara Gram Games adlı Türk mobil oyun firmasını da aldı. Son senelerde Türk oyun firmaları yüz milyonlarca dolar düzeyinde satışlara mevzu oldu.

Bu mevzuda ciddi bir potansiyel var, Ticaret Bakanlığı’mızın geçen yılki izahına nazaran oyun dış satımı 2016’ya nazaran %40 büyümeyle 700 milyon dolara ulaştı. 2020 senesine kadar Türkiye’nin oyun dış satımında senelik 2 milyar dolar düzeye ulaşması bekleniyor. Bunun için gençlerin doğru yönlendirilmesi çok ehemmiyetli.” dedi.

Sinem ÇÖDEK Hakkında

HizliinDir.Com Editörü

Oyun Başında En Fazla Vakit Geçiren 3. Ülkeyiz İçin Yorum Yap