Nokia N9, KaiOS İşletim Sistemiyle Görüntülendi

Ocak ayının başlarında yapılan CES 2019, ABD’nin Las Vegas şehrinde hakikatleştirilmişti. Panayırda pek çok teknoloji şirketi en yeni mahsullerini tanıtmıştı. Google da panayırda pek çok mahsul ve servisin tanıtımını yaptı. Nokia N9 ‘a benzer görünümlü bir aygıt da Google standında dikkat çekti. Aygıtın işletim düzeni KaiOS olarak göze çarptı.

Nokia N, KaiOS İşletim Sistemiyle Görüntülendi

KaiOs, Linux tabanlı bir mobil işletim düzenidir. İlk olarak dokunmatik olmayan aygıtlarda akıllı nitelikler kullanabilmek için geliştirilmiştir. Bu işletim düzeninin maksadı ise daha düşük belleği olan aygıtlarda optimizasyonu hoş bir kullanıcı arayüzü meydana getirmek ve pil hayatını uzatmak. KaiOS için 256 MB RAM’e sahip bir aygıt bile yeterli. Bu işletim düzeniyle uygun fiyatlı telefonlarda da 4G LTE ve Wi-Fi kullanımı sağlanabilmesi maksatlanıyor.

KaiOS kullanan aygıtlar da Android ve iOS gibi aktüelleme alıyor. Ayrıca şirketin, kullanıcıların uygulama hızlı indirebilmesi için hazırladığı bir de uygulama merkezi var, ismi KaiStore. KaiStore, KaiOS için Google Play ve Play Store’un yerini tutuyor.

Nokia N, KaiOS İşletim Sistemiyle Görüntülendi

Nokia N9’a çok benzeyen bir telefon, aktiflikte KaiOS kullanan diğer iki telefon Nokia 8810 ve Jio Phone ile benzer standda görüntülendi. Buna nazaran yeni Nokia N9’un KaiOS kullanması muhtemel gibi görünüyor.

Genel olarak daha bütçe arkadaşı telefonlarda gördüğümüz KaiOS Nokia’nın yeni, uygun fiyatlı dokunmatik telefon serisi üretmeye hazırlandığı manasına geliyor olabilir. Bu mevzu hakkında yapılmış olan herhangi bir Nokia izahı olmadığı için kati bir şey söylemek son derece zor. Nokia, N9’a KaiOS yazılımı ile geri dönüşün yolunu açacaksa, orijinal aygıttan daha iyi bir aygıt sunmaları gerekecek.

Hasan ÇÖDEK Hakkında

1983 Giresun doğumlu, Elektrik - Elektronik Mühendisi ve HizliinDir.Com Kurucusu

Nokia N9, KaiOS İşletim Sistemiyle Görüntülendi İçin Yorum Yap