New Horizons, Ultima Thule’a Ait Daha Net Fotoğraflar Elde Etti

NASA’nın New Horizons uydusu, eski dokuzuncu gezenin etrafından alçaktan uçuş hakikatleştirdiğinde muhteşem bir başarıya imza atmıştı. Gezegenlikten dışlanan Pluto’ya yakından bir bakış atmıştı ve bu yalnızca başlangıçtı. NASA, New Horizons’dan 2014 MU60 ya da Ultime Thuler adı verilen Kuiper Belt objesine işaret etmişti ve New Horizons sayesinde bu objenin görsellerini görebilmiştik. Ancak, son görseller daha keskin ve diğer sihirleyici niteliklerini de gözler önüne seriyor.

New Horizons yanından araştırılan bölge son derece esrarengiz çünkü bir feza aracını oraya göndermek son derece zor. NASA, uydusunu 2006 senesinde, Pluto hala gezegen olarak adlandırılırken yollamış, uydu 2015’te Pluto’ya ulaştığında ise artık gezegenlikten çıkarılmıştı. Pluto’nun gezegenlikten çıkarılmasının nedeni ise fevkalede süratiydi. Ayrıca bu yüzden New Horizons Pluto’nun yörüngesinde yavaşlayamamıştı. Bu ilk bakışta Pluto üzerinde araştırma yapmak için güçlük çıkarsa da pek çok yeni fırsatı da yanında getirdi.

Uydu, geçtiğimiz yıl Ultima Thule’a yaklaştığında ilk aşikar belirsiz görseller elde edilmeye başlanmıştı. 2019’a girdiğimizde ise NASA, Ultima Thule’a ilişkin daha iyi görseller elde etmeyi başardı. Elde edilen yeni görseller fezada süzülen bir “kardan insan” gibiydi.

New Horizons bu kardan insanın fotoğraflarını 6 bin 700 km ıraklıktan, 1 Ocak’ta yakaladı. Ultima Thule’un boyutları ise 32’ye 16 km. Uyduda bulunan ekipmanlar Ultima Thule’a ilişkin daha net görseller elde edilmesini sağlayabilir. Lakin bunun için birkaç ay daha beklemek gerekecek.

Sinem ÇÖDEK Hakkında

HizliinDir.Com Editörü

New Horizons, Ultima Thule’a Ait Daha Net Fotoğraflar Elde Etti İçin Yorum Yap