Karbon Salınımının Elektriğe Çevrilebildiği Bir Yöntem Bulundu

Küresel ısınma ve iklim değişikliğinin nedeni olarak gösterilen karbon salınımının denetim altına alınabilmesi için pek çok çalışma var. Şirketler kendi karbon salınımlarını azaltmak için çalışmalar yaparken ilim insanları da atmosferdeki ve ana denizlerdeki karbondioksitin temizlenmesi için çalışmalar yürütüyor.

Güney Koreli araştırmacılar, karbondioksitin atmosfere yayıldıktan sonra ana denizlerce emilmesinden yola çıkarak bir metot geliştirdi. Ulsan Ulusla Gen ve Teknoloji Enstitüsü’nde bulunan bu metotta hem karbondioksit ortadan kaldırılıyor hem de elektrik üretiliyor.

Karbon Salınımının Elektriğe Dönüştürüldüğü Yöntem

Sistemde kullanılan elementler bir yakıt hücresinde kullanılanlarla son derece benzer elementlerden meydana geliyor. Düzen bir katot, bir ayırıcı ve bir anottan meydana geliyor. Düzende suyun içinde bulunan katalistler, katota bir kurşun tel ile bağlı. Tepki, hücreye karbondioksit girişiyle başlıyor. Düzenden ise hidrojen ve elektrik çıkıyor. Ortaya çıkan hidrojeni yakıt olarak kullanmak da muhtemel. Düzenin randımanlılık kıyası ise karbondioksit dönüşümü için % 50’nin üzerinde.

Üniversiteden Kimyevi Mühendislik ve Güç Mektebi Profesörü Guntae Kim, “Karbon yakalama, fonksiyonlandırılması ve sıralaması (CCUS) teknolojileri, küresel ısınma ile mücadelede açtıkları yol sebebiyle yoğun alaka görüyor.” diyor. “Bu teknolojinin anahtarı, kimyevi olarak dengeli olan CO2 moleküllerinin diğer gereçlere rahat dönüşmesi. Yeni düzenimiz CO2 çözünme düzeneğiyle alakalı problemi çözüyor.” diyen Kim, düzendeki tek problemin şu anda ufak ölçekli çalışabilmeleri olduğunu belirtiyor.

Coşkun Bahtiyar AZİZOĞLU Hakkında

HizliinDir.Com Editörü

Karbon Salınımının Elektriğe Çevrilebildiği Bir Yöntem Bulundu İçin Yorum Yap