Kapatılan Booking.com’a Bilirkişiden İyi Haber

Ülkemizde 29 Mart 2017’den beri haksız çekişme meydana getirdiği gerekçesiyle erişime kapatılan Booking.com, uzunca süredir kanuni mücadelesini sürdürüyor.

Geçtiğimiz aylarda temyiz başvurusu reddedilen ve Türkiye’de yerleşik otel, konaklama tesislerinin pazarlanması ve pazarlanmasına aracılık edilmesi yönündeki çalışmalarının durdurulmasına karar verilen Booking için yeni bir umut ortaya çıktı.

bbfbbbcebeefbbaaecbb

Türkiye yolculuk Acentaları Birliği’nin (TÜRSAB) açtığı “Haksız çekişmenin saptaması” davasında, eksperin raporu mahkemeye sunuldu. eksper raporunda, “Booking.com’un Türkiye’deki mümessilliğinin yolculuk acentası olmadığı, Hollanda’daki Booking.com BV’nin ise yaptığı işin komisyonculuk olduğu, bunun için yolculuk acentası ruhsatı almasının mecburi olmadığı” ifadesine yer verildi.

cfaebaacafefefcee

63 sahifeden oluşan eksper raporuna göre Booking.com’un haksız çekişmeye yol açmadığı ve yolculuk acentası olmadığı belirtildi. Buna gerekçe olarak da otel rezervasyonlarında herhangi bir aracılık hizmeti verilmediği gösterildi. Booking.com’un’ meslek tanımının ‘simsarlık’ olduğunu belirten eksper, bunun için herhangi bir belge veya döküman alınmasına gerek olmadığını bildirdi.

Yaklaşık üç senedir devam eden Booking.com davasında son sürece girmiş bulunuyor. Her iki yana da beyanlarını hazırlamaları için müddet veren mahkeme, 12 Nisan’da duruşma için toplanacak.

Coşkun Bahtiyar AZİZOĞLU Hakkında

HizliinDir.Com Editörü

Kapatılan Booking.com’a Bilirkişiden İyi Haber İçin Yorum Yap