İnternet Dolandırıcılarının Yeni Metodu, Hayvan Sahiplendirme

Bankalar ismine düzme hesaplar açarak dolandıranlar, kendilerini polis olarak tanıtarak insanları dolandırmaya çalışanlardan sonra yeni bir dolandırıcılık metodu daha çıktı. İnternette kendilerini baytar olarak tanıtan dolandırıcılar, çeşit kedi ve köpek sahiplendirme bahanesiyle insanları dolandırıyor.

nternet Dolandırıcılarının Hedefinde Hayvanseverler Var

Türk Veteriner Hekimleri Birliği Merkez Konseyi Reisi Ali Eroğlu, dijital ortamlarda düzme döküman tertipleyerek insanların güvenini kazanan dolandırıcılara karşı yurttaşları ikaz etti. Hayvanların sahiplendirildiği intibasının verildiği sitelerde, kendilerini baytar olarak tanıtan dolandırıcılar, sahiplendirme bahanesiyle giderler için insanların parasını aldıktan sonra ortadan yitiyor.

Eroğlu, dijital ortamda tertiplenen “veteriner doktor diploması” ve “hayvan hastanesi ruhsatı” gibi düzme evraklarla insanların itimatlarını kazandıklarını dile getirdi.

Eroğlu, dolandırıcıların sahiplendirmeden evvel ısrarla banka hesaplarına para yatırılmasını istediklerini söyledi ve sözlerine şöyle devam etti “Bu şahıslar, eğer yurttaş, evcil hayvanı görmeyi isterse, buluşmaktan kaçıyor. Hayvanı konutlarına gönderebileceklerini söyleyerek, satış bedeli ve taşıma bedelinin banka hesaplarına yatırılmasını istiyor. Para hesaba yatırıldıktan sonra da bu şahıslara bir daha ulaşılamıyor.”

Eroğlu, yurttaşların zarara uğramamak için hayvanseverlerin sığınaklardan hayvan sahiplenmelerini tavsiye etti ve “Hayvan sahiplenmek isteyenler, webde tanımadıkları şahısların hesabına para yatırmasın. Bunun yerine sığınaklardan hayvan sahiplensinler ya da ruhsatı olan satış yerlerinden alsınlar. Sıhhat karnesi tertiplenmiş hayvanları sahiplenmek veya satın almak, en uygun hayvan sahibi olma metodudur” dedi.

İnternet Dolandırıcılarının Yeni Metodu, Hayvan Sahiplendirme İçin Yorum Yap