İnsanların Dertlerini Dinleyen İnsansı Robot Furhat

İnsansı bir yüzün gösterimine sahip olan üç boyutlu bir büst biçimindeki robot Furhat, insanları izleyerek onlara göre reaksiyonlar verebiliyor. İnsan olmadığı için ön yargıları yok. Bu sayede de insanların ona karşı daha açık olabilmesini sağlıyor.

Furhat Robotics yöneticisi Samer Al Moubayed yaptığı açıklamada, insanların kimi mevzularda robotlarla konuşmayı daha rahatlatıcı bulduğunu söylüyor. Bunun nedeni ise robotun karşısındaki şahsın şahsiyetini yansıtan davranışlar sergilemesi.

nsansı Robot Furhat İnsanların Dertlerini Dinlemek İstiyor

Frankfurt ‘da kullanılan Furhat; yol tarifi, müşteri hizmetleri eğitimi gibi görevleri yerine getiriyor.

Merck and Furhat Robotics adlı şirketin çarşamba günü tanıttığı yeni robot ise insanlara kendilerini nasıl hissettikleri, sıhhatleri ve hayat biçimleri hakkında sualler sorarak şahısları illet rizikolarına karşı ikaz ediyor. Robot, mecburi vaziyetlerde şahıslara kan testi yaptırmalarını ve hekime görünmelerini de söylüyor.

nsansı Robot Furhat İnsanların Dertlerini Dinlemek İstiyor

Moubayed, robotun yapacağı işe göre değişik bir şahsiyeti olması gerektiğini söylüyor. Değişik şahsiyetler tercih edilebilen Furhat erkek ya da bayan, ihtiyar veya genç, latifeci veya ciddi olabiliyor.

Moubayed, Furhat ile beraber robotların en büyük meselelerinden olan anlatım kullanamama probleminin çözüldüğünü düşünüyor.

Coşkun Bahtiyar AZİZOĞLU Hakkında

HizliinDir.Com Editörü

İnsanların Dertlerini Dinleyen İnsansı Robot Furhat İçin Yorum Yap