İnsan Beyninin Dünya’nın Manyetik Alanını Algılayabildiği Keşfedildi

Bazı canlı çeşitlerinin Dünya’nın manyetik sahasını bulabildikleri biliniyor. Muhacir kuşlar, derya kaplumbağaları ve kimi bakteriler gibi canlılar için Dünya’nın manyetik sahası bir yol gösterici mevkisinde.

Yeni bir çalışmaya nazaran insanlar da Dünya’nın manyetik sahasını algılayabiliyor. İnsanların manyetik sahaları algılayabildikleri 1980’lerden bu yana sav edilse de araştırmacılar ilk kere doğrudan bir delil bulmayı başardı. Bu kabiliyetin temelinde ise beyindeki manyetik parçacıkların yer aldığı düşünülüyor.

Yapılan deneyde otuzdört katılımcı, etrafında elektrik yüklü sütunların bulunduğu karanlık bir odaya alınarak yapılan deneyde, katılımcıların beynindeki reaksiyonlar incelenerek insanların manyetik saha değişimine nasıl reaksiyon verdikleri ölçüldü. Katılımcılardan rahatlamaları ve gözlerini kapatmaları istendi. Daha sonra da ortamdaki elektromanyetik saha başkalaştırıldı. Bu esnada EEG makineleri ile katılımcıların Alfa dalgaları adlı beyin dalgalarındaki değişim gözlendi. Alfa dalgaları, bir duyumuzu kullandığımız vakit net biçimde azalan dalgalar olarak biliniyor.

Dört katılımcı, manyetik saha başkalaştığında reaksiyon verdi ve Alfa dalgalarında yüzde 60’ı bulan azalmalar hakikatleşti. Bu tesirleşim sadece saha kuzeydoğudan kuzeybatıya kaydırıldığında gözlemlendi.

Daha sonra tekrar edilen deneyde de benzer neticeler yinelendi. Araştırmaya dahil olmayan ilim insanlarına nazaran bu dört şahsın reaksiyon vermesi, kalan otuz şahsın reaksiyon vermemesinden daha manalı. Beynin değişik algılama metotları olduğunu söyleyen araştırmacılar, bu vaziyeti kimi insanların sağ kimi insanların ise sol elini kullanmalarına benzetti.

Bazı insanlarda bu manyetik saha algısının olmasının, mazide yaşamak için büyük ehemmiyete sahip olan yön bulma için ehemmiyetli bir nitelik olmasından kaynaklandığı düşünülüyor. İnsan beynindeki manyetik parçacıklar bu kabiliyetle ilişkilendirilmiş olsa da beynin her noktasında bulundukları için biyolojik maksatlarının da olabileceği düşünülüyor.

Hasan ÇÖDEK Hakkında

1983 Giresun doğumlu, Elektrik - Elektronik Mühendisi ve HizliinDir.Com Kurucusu

İnsan Beyninin Dünya’nın Manyetik Alanını Algılayabildiği Keşfedildi İçin Yorum Yap