Infinity-O Ekranlar Yeni Akıllı Telefon Trendi mi Olacak?

Samsung, Huawei, Apple gibi firmalar, akıllı telefonlar piyasaya çıktığından bu yana ekran ve gövde kıyasını artırmak için mümkün olan her şeyi yaptılar. Lakin günümüz çağdaş telefonlarında gördüğümüz ‘ince çerçeveli’ dizayn, aygıtların ana ekran tuşlarından kurtulması ile mümkün oldu.

Yeni Akıllı Telefon Trendi Infinity O Ekranlar mı Olacak

Samsung, ilk olarak Galaxy S serisinde ana ekran tuşunu kaldırarak yüzde seksenlerin üzerine çıkan ekran ve gövde kıyasları ile tüketicilerin karşısına çıktı. Apple, Samsung’un bu atılımına iPhone X ile yanıt verdi ve aygıt, ana ekran tuşunu kaldırarak yüzde seksenin üzerinde ekran ve gövde kıyası sunan ilk iPhone modeli oldu.

Yine de tüketiciler için bu ekran gövde kıyası büsbütün kabul edilebilir düzeyde değildi ve uzun senelerdir konsept görüntüleri webde dolaşan ‘çerçevesiz’ ekranlı akıllı telefonları görmek istiyorlardı. Bu dizayna en yakın ürünler Vivo Nex, Oppo Find X ve Xiaomi Mi Mix 3 oldu. Lakin Samsung, Infinity-O ekranını tanıttı ve her şeyin değişmek üzere olduğunu gösterdi.

Yeni Akıllı Telefon Trendi Infinity O Ekranlar mı Olacak

Infinity-O ekran, şu ana kadar tanıtılmış tüm dizaynlardan değişik olarak ön kamerayı ekranın içine monte ediyordu. Böylece donanım bileşenleri için ekran çerçevesi bırakmaya gerek duyulmuyordu. Bu ekran dizaynına sahip bir akıllı telefon hala tanıtılmamış olsa da ilk örneklerini görmek için fazla beklememiz gerekmeyecek.

Samsung’un Galaxy A8s ile ilk Infinity-O ekranlı akıllı telefonunu tanıtacağını biliyoruz. Aygıt, Aralık ya da Ocak ayında düzenlenecek lansman ile gün yüzüne çıkacak. Bununla beraber Huawei de Weibo’da gerçekleştirdiği paylaşım ile Aralık ayında bir Infinity-O ekranlı akıllı telefon tanıtacağının işaretlerini verdi. İki akıllı telefon devinin ardı ardına çerçevesiz ekranlı telefon tanıtacak olması, ‘Infinity-O trendi mi geliyor?’ sualini yanında getirdi.

Yeni Akıllı Telefon Trendi Infinity O Ekranlar mı Olacak

Bu noktada Infinity-O ekranların nasıl bir dizayna sahip olacakları ve ekran simetrisi oldukça önemli olacak. Kameranın uygulama penceresini işgal etmesi, kullanıcıları huzursuz edebilir. Bu sebeple bildiğim çubuğunun ön kamerayı da içine alacak biçimde genişletilmesi mümkün. Ayrıca kameranın ekranın köşesinde mi yoksa ortasında mı yer alacağı da oldukça önemli bir ayrıntı.

Kalın ekran çerçevelerinden sıkılan kullanıcılar için Infinity-O ekranlı akıllı telefonlar oldukça güzel görünecektir. Bu sebeple Infinity-O ekranlı telefonların dizayn manasında çentikli telefonlar kadar tenkitlemesi beklenmiyor. Yine de parayı veren tüketiciler olacağı için her türlü tenkite açık olmakta yarar var.

Ali VECET Hakkında

HizliinDir.Com Editörü

Infinity-O Ekranlar Yeni Akıllı Telefon Trendi mi Olacak? İçin Yorum Yap