IBM, 20 Qubit’lik Kuantum Bilgisayarını Tanıttı

Geçtiğimiz senenin CES panayırında tanıttığı 50 Qubit kapasiteli kuantum bilgisayarı ile dikkat çeken Intel, tanıtım sahasını borular, kablolar ve ana makine parçalarıyla sanki bir steampunk film setine çevirmişti. Düzenin tamamı büyük bir odaya dahi sığmıyordu. Bu sene ise daha değişik bir aygıtla karşımızdalar.

IBM Q taktik ve Ekosistem Başkan Yardımcısı Bob Sutor eski aygıtı bir arabaya benzeterek, arabanın parçalarının ayrılıp yayılması vaziyetinde de arabanın çalışacağını lakin bunun hoş bir dizayn olmayacağını söyledi. Sutor yeni aygıtın derli toplu dizaynına vurgu yaptı.

IBM'den  Qubit'lik Bilgisayar

Yeni aygıt, bilhassa derli toplu duran gelişmiş elektronik düzenleri gözalıcı bulanları son derece heyecanlandıracak bir görüntüye sahip. Yeni sürümde bütün donanım, 2,74 metrelik küp biçiminde kurgulanmış olan, takribi 1,5 cm kalınlığındaki borosilikat camdan yapılma kalıbın içine yerleştirilmiş vaziyette. Küpün üstünde bulunan hem ön hem de arka kapılar eş vakitli olarak açılabiliyor. Her iki kapının da açılması aygıtın devrilmesine neden olabileceği için özgür alüminyum ve çelik çerçeveler de aygıta destek oluyor. Böylece titreşim ve diğer muhtemel etmenlerin tesirleri azaltılırken aygıtın yapısal bütünlüğü de teminata alınıyor.

Projenin dizaynı Map tasarıct Office yanından yapıldı. Şirket daha evvel Sonos, Honda ve Kano gibi şirketlerle de çalışmış olan bir sınai dizayn bürosu. Dizayn sürecinde ayrıca Universal Design Studio da vazife aldı. Cam küpün yapımı ise İtalyan şirketi Goppion yanından hakikatleştirildi. Şirketin yaptığı sergi düzenleri Mona Lisa gibi yapıtların sergilenmesinde de kullanılıyor. Haliyle ortaya çıkan yapıt da zanaat yapıtlarını çağrıştırıyor.

IBM'den  Qubit'lik Bilgisayar

Cam kabuğun tek hadisesi hoş görünmek değil. Bu kabuk sayesinde IBM aygıtın hararetini sıkı biçimde denetim edebiliyor. Kuantum çiplerin 10 milikelvinde, yani mutlak sıfır noktasının çabucak üstünde kalması gerekiyor. Herhangi bir titreşim ya da çipteki bir ısınma, herhangi bir tasarıyı yararsız duruma getirebilir. IBM’in yeni tasarısı ise muameleler esnasında yaşanan problemleri en azından kuramda azaltmayı başarıyor.

Kuantum bilgisayarlar, qubit ismi verilen bir birim üzerinden muamele yapıyor. Bu qubitler benzer anda hem 0 hem de 1 neticesine verebiliyor. Hatta superposition denen nitelikleri sayesinde bu iki değer arasındaki noktalarda da bulunuyorlar. Normal bir bilgisayardaki bit ise ya 0 ya da 1 mevkisinde bulunuyor. Ayrıca birbirinden haberli olan Qubitler böylelikle yanıtlara çok daha süratli ulaşıyor. Kuantum bilgisayarların blok zincirler, kripto parçalar, tıp teknolojileri ve yapay akıl başta olmak üzere pek çok sahada tesirli olması bekleniyor.

IBM'den  Qubit'lik Bilgisayar

Pek çok şirket son dönemde bu stil çalışmalar yapıyor. Geçtiğimiz sene Google, 72 Qubitlik bir pc duyurmuştu. O’na nazaran IBM, düzeni güçlendirmeden evvel yanlış hissesini azaltmayı ve düzen güvenilirliğini artırmayı istiyor.

IBM’in System Q One tasarısı, konutlarda normal masaüstü bilgisayarları gibi kullanılabilecek, şahısların kolaylıkla alıp kullanabileceği, sunucu odalarında kendisine yer bulabilecek kuantum bilgisayarlar üretmeyi maksatlıyor.

Bu mahsul öyle gidip dükkandan alınabilecek bir mahsul değil. Aslında daha çok ilkel adımlar atılan ve henüz bebeklik aşamasında olan bir sektörde, olgunluk dönemine ulaşan mahsullerin nasıl örünmeleri gerektiğine ilişkin bir misal daha çok.

IBM'den  Qubit'lik Bilgisayar

System Q One kendi sahasında ufak ve göz müşteri bir pc ve kuantum bilgisayarlar için ehemmiyetli bir kilometre taşı mevkininda. Sutor da bu aygıtı yaptıkları en iyi kuantum pc olarak tanımlıyor. Yine de yapmaları gereken çok iş olduğunun ve bu teknolojinin günlük yaşamda kullanılmaya başlamasının seneler alacağının ayrımında.

Sinem ÇÖDEK Hakkında

HizliinDir.Com Editörü

IBM, 20 Qubit’lik Kuantum Bilgisayarını Tanıttı İçin Yorum Yap