Huawei Hakkında Bilinmeyen On Gerçek

Akıllı telefon üreticileri arasında son dönemin parlayan yıldızı olan Huawei, Çin’in en büyük, dünyanın en büyük ikinci üreticisi. Hatta yurdumuzda da son senelerde kazandığı ivme ile satış sayılarında ikinci sıraya yerleşen Çinli teknoloji devi, istikbalde Samsung’u geçerek küresel sektörün önderi olmayı hedefliyor.

Huawei bu maksatlarına ulaşmaya çalışadursun, biz de sizlere firma hakkında bilmeniz gereken şeyleri aktaralım.

Huawei ismini görünüşe bakılırsa son senelerde çıkardığı telefonlar ile duydunuz. Aslında Huawei, bir vakitler Ericsson’un elinde bulundurduğu telekomünikasyon sektörünün, günümüzde en büyüğü mevkisinde. Operatörlere satılan 4G aygıtları ve baz istasyonları gibi aygıtların pek çoğunun üretimini hakikatleştiren Huawei, benzer vakitte fiber destekli modemlerle konut webi yanında da kendini gösteriyor. Hatta 5G çalışmaları ABD tarafından manilenmeye çalışılan Huawei, yine de 5G mevzusunda da şu an olduğu gibi sektör önderi olmayı hedefliyor.

Huawei, devletmizdeki operatörler dahil olmak üzere dünyadan pek çok operatörle beraber çalışıyor. Baz istasyonları yatırımları ve telefon satışları hakkında operatörlerle muhtelif hissedarlıklara imza atan Huawei, benzer vakitte Arsenal ve Paris Saint-Germain gibi kimi futbol takımlarına da sponsor olmuş vaziyette.

Huawei, firma yapısı olarak ‘Employee-owned’, yani çalışanların sahip olduğu bir firma. Basitçe izah edecek olursak, firma paylarının %64’ünün Huawei bünyesinde çalışan şahıslara ait olduğunu söyleyebiliriz. Bu paylar, ticari olarak kullanıma açık değil ve çalışanın performansına nazaran artış gösterebiliyor. Eğer bir çalışan, firmadan ayrılmak isterse, hisseler tekrar Huawei’e dönüyor ve diğer çalışanlar arasında pay ediliyor.

Huawei’nin çok büyük bir firma olduğu herkes tarafından bilindik bir hakikat. Dünya umuminde YüzSeksenBin’den fazla çalışana sahip olan Huawei’nin bu çalışanlarının takribi YetmişBeşBin’i araştırma ve geliştirme departmanlarında çalışıyor. Bu da Huawei’nin son vakitlerdeki muvaffakiyetinin en büyük nedenlerinden biri olabilir.

Tüm bunlara ek olarak Huawei, son on senede AR-GE çalışmalarına atmış milyar doların üzerinde yatırım yaptı.

2018 yılı üçüncü çeyrek verilerine nazaran Huawei, dünya umumiinde en çok satış yapan ikinci akıllı telefon üreticisi. Geçtiğimiz senenin benzer döneminde üçüncü sırada kendine yer bulan Huawei, bu sene itibariyle Apple’ı geçerek ikinci sıraya yerleşmişti. ABD tarafından muhtelif manilemelere maruz kalan firma, her şeye karşın büyümesini sürdürüyor.

Huawei’nin 2018 yılı akıllı telefon satış sayıları toplam 200 milyon tane olarak açıklanmıştı.

Huawei, firmanın yaratıcılığını artırmak için “dönüşümlü CEO” ismi verilen bir düzenle yönetiliyor. Her yeni gelen CEO’nun yeni düşünceler ile firmaya daha büyük yararı dokunacağını düşünen Huawei, birkaç yıldır bu düzeni kullanıyor.

Huawei, en büyük rakipleri Samsung ve Xiaomi’nin tersine geniş bir mahsul muhtelifliğine sahip değil. Televizyon, çamaşır makinesi gibi konut aletleri üretmek yerine “mükemmel” akıllı telefonlar üretmenin peşinde olduğunu anlatan Huawei, bu mevzuda rakiplerinden değişik bir yol izlemeyi tercih ediyor.

Huawei, Apple gibi pek çok firmanın tersine genç bir müteşebbisin garajdaki çalışmaları neticesi ortaya çıkmadı. 42 yaşında emekli bir subay olan Zhengfei, şu an 74 yaşında ve Çin’in en zengin insanlarından biri mevkisinde.

Az evvel de söz ettiğimiz gibi AR-GE çalışmalarına milyarlarca dolar masraf edenn Huawei, bu çalışmalar için Çin’in Shenzhen şehrinde bir fakülteye sahip. İçinde sığındırdığı teknopark ve tam donanımlı kampüs ile Huawei, Çin’in en iyi fakültelerinden birinin sahibi mevkisinde.

Yıldızı son birkaç senede parlayan Huawei, 32 senelik bir maziye sahip lakin firmanın mazisinden çok istikbali umut vadediyor. Yaptığı AR-GE çalışmalarıyla önümüzdeki senelerde isminden daha çok söz ettirecek gibi görünen firma, her geçen gün büyümeye devam ediyor.

Huawei hakkında bildiğiniz enteresan malumatları tefsir eder kısmında herkesle pay edebilirsiniz. Benzer muhtevaları değişik teknoloji firmaları için de meydana getirmeye devam edeceğiz.

Coşkun Bahtiyar AZİZOĞLU Hakkında

HizliinDir.Com Editörü

Huawei Hakkında Bilinmeyen On Gerçek İçin Yorum Yap