Hong Kong’da Ev Yapılacak Yer Kalmadığı İçin Yeni Proje 80 Milyar Dolarlık Yapay Ada

1997 senesinden bu yana Çin Halk Cumhuriyeti’ne bağlı bir hususi idare bölgesi olarak varlığını sürdüren Hong Kong, 1.106 km² saha içinde 7.392 milyon insana konut sahipliği yapıyor. Böylesine ufak bir sahada böylesine devasa bir insan topluluğunu sığındıran Hong Kong’da yaşanan en büyük kasvetlerin başında yeni ev inşa edecek yer bulunmaması yer alıyor.

Hong Kong, ev kasvetini çözmek için seksen milyar dolar değerinde dev bir tasarıyı başlatmaya hazırlanıyor. Tasarı içinde Lantau Adası’nın çevresindeki deryada New York’taki şöhretli Central Park’ın üç katı büyüklüğünde bir saha doldurulacak. Böylelikle bu saha, dünyanın en büyük yapay adalarından birine konut sahipliği yapmış olacak.

Hong Kong'da  Yeni Proje  Milyar Dolarlık Yapay Ada

2025 senesinde başlanması ve 2032 senesinde sona erdirilmesi tasarlanan tasarı, Hong Kong’un 260 bin yeni ev inşa etmesine müsaade verecek. Edinilen malumata nazaran inşa edilen adanın %70’i evlerden meydana gelecek. Şu ana kadar 1998’de açımı yapılan Hong Kong milletlerarası bölge limanı, 20 milyar dolarlık bütçesiyle Hong Kong’un en büyük tasarısı mevkisinde bulunuyordu. Lakin söz mevzusu yapay ada tasarısı, 80 milyar dolarlık bedeliyle Hong Kong’un en pahalı tasarısı olacak.

Projeyi destekleyenler kadar karşı çıkanlar da bulunuyor. Karşı çıkanların gerekçesi, maliyetin çok yüksek olacağı, derya canlılarının ve bilhassa pembe yunusların ziyan göreceği ve halkın fikrinin alınmadığı yönünde. Bununla beraber Hong Kong, çok ufak bir sahaya son derece kalabalık bir nüfus sığdırmış vaziyette ve kent, dünyada konut fiyatlarının en yüksek olduğu bölgelerden biri.

Coşkun Bahtiyar AZİZOĞLU Hakkında

HizliinDir.Com Editörü

Hong Kong’da Ev Yapılacak Yer Kalmadığı İçin Yeni Proje 80 Milyar Dolarlık Yapay Ada İçin Yorum Yap