HAVELSAN Genel Müdürü: Telefonunuz Dinleniyor Olabilir

Konuştuğunuz bir mevzu hakkında muhtevalar önümüze çıkıyor, dostlarınızla konuşurken söz ettiğiniz bir mahsulün tanıtımını webe girer girmez karşınızda görüyorsanız, bunların nedeni birilerinin sizi kulak veriyor olması olabilir.

Bu stil vaziyetlerde insanların aklına “Konuşmalarımız dinleniyor mu?” kuşkusunun geldiğini belirten HAVELSAN Umumi Müdürü Ahmet Hamdi Atalay, bu vaziyetin önüne geçme metodu olarak ise uygulama müsaadelerinin denetimini düzenleyin. Atalay’a nazaran akıllı telefonlara yüklenen uygulamaların mikrofon ve kameraya erişimine müsaade vermemek, dinleme problemlerini aşmaya yardımcı olacak.

Akıllı Telefonlar Sayesinde Dinleniyor Olabilirsiniz”

Atalay, bu çeşit uygulamaların maksadının ise hedefli tanıtım meydana getirmek olduğu yönündeki düşüncesini anımsatıyor. “Bazı mobil uygulamaların kullanıcı mukavelelerinde ‘ortamdan seda kaydı yapabileceği’ne dair anlatımlar bulunuyor. Bu mevzunun kanuni olup olmadığına dair muhtelif fikirler ve savlar var.” diye konuşan Atalay, firmaların her geçen gün daha gelişmiş teknolojiler kullandıklarını ve bunun maksadının da şahsileştirilmiş tanıtımlar meydana getirmek olduğunu söylüyor. “Sosyal medyada dolaşırken veya internet sitesine bakarken, dostunuzla konuştuğunuz öğenin tanıtımını karşınızda bulunuyorsunuz. Bu vaziyet mikrofonları açık olan akıllı aygıtlarca dinlenildiği kuşkusunu akla getiriyor.” diyen Atalay, kamera ve mikrofonların kullanım dışı bırakılmasını öneriyor.

Akıllı Telefonlar Sayesinde Dinleniyor Olabilirsiniz”

Atalay, yaşamı basitleştiren teknolojinin benzer vakitte insan yaşamını da karabasana çevirebildiğini belirtti.

Ali VECET Hakkında

HizliinDir.Com Editörü

HAVELSAN Genel Müdürü: Telefonunuz Dinleniyor Olabilir İçin Yorum Yap