Güney Kore Bitcoin Üzerinde Baskı Yapmak İçin Hazırlık Yapıyor

Güney Kore idaresi bitcoin karşısında sert tedbirler alıyor. Hazırlanan bir kanun projesiyle ananevi bankaların bitcoin ve diğer kripto para türleriyle hakikatleştirdiği muamelelerin hudutlandırılması maksatlanıyor. Söz mevzusu kanun çıktığında, Güney Koreli firmalar kripto para birimi muameleleri için takas servisleri sağlayamayacak. Bu muameleler kredi ve banka kartı muamelelerinin kritik bir parçasını oluşturuyordu.

Bu ayın ilk günlerinde getirilen başka kaideler finans firmalarını daha geniş kapsamda kripto para türlerine yatırım yapmaktan men etmişti. Ayrıca yasalar, ananevi yatırımcıların kripto parçalarla hakikatleştirdikleri alım ve satım muamelelerine kapital kar vergisi getirmişti.

guney kore bitcoin baskisini artiriyor

Proje evresindeki yasa, dünya çapındaki bankaların uyguladığı kaidelere uygun olacak biçimde, firmaların gizli şekilde bitcoin satmasını da men edecek. Sanal para birimlerinin kara para aklama muameleleri için kullanılmasından sonra pek çok bitcoin tedarikçisi bu kaidelere uygun biçimde çalışma göstermeye başlamıştı.

Diğer taraftan daha sıkı kaidelerin olduğu söyleniyor. Konuyla alakalı olarak yayınlanan izahda, devletin kripto para ticaretine devlet çapında yasak getirme düşüncesini de değerlendirdiği kaydedildi. Bu stil bir yasağın siyasi veya teknik yönden akıllıca olup olmayacağı bilinmiyor.

Çin şu anda sanal para ticaretini  büsbütün yasaklayan tek devlet olma niteliğini taşıyor. Sıkı denetim siyaseti uygulayan devlet, internet üzerinde uyguladığı sansürün bir türevini başka sahaya da taşımış oldu.

Berat KÜÇÜKŞENER Hakkında

HizliinDir.Com Editörü

Güney Kore Bitcoin Üzerinde Baskı Yapmak İçin Hazırlık Yapıyor İçin Yorum Yap