Geleceğin Mobil Kamera Sistemi ‘Periskop Lens’ Nasıl Çalışır?

Mobil aygıtlarımızdaki kamera sensörlerinin evrimi üzerine saatlerce konuşabiliriz. Çünkü profesyonel manada fotoğrafçılık deneyimi yaşatmaya başlayan mobil kameralar, artık iyice yaygınlaştı. Son kullanıcı seviyesinde hâlâ kameraların bütün maharetlerinden yararlanan insan rakamı az. Nitekim bu kimi üreticilerin hudutları aşmasını manilemiyor.

Geleceğin Mobil Kamerası ‘Periskop Lens’ Nasıl Çalışır

Huawei ve Leica hissedarlığındaki aygıtların mobil kamera mevzusunda sektöre yön verdiklerini söylemek muhtemel. P9 serisinden bu yana Çinli Huawei’nin telefonların gövdesine beklenenin çok çok üzerinde performansa sahip kameralar koyduğunu görüyoruz. P10, P20 ve son olarak geçtiğimiz haftada gördüğümüz P30 ailesiyle diğer üreticilere teknolojik ilerleme dersi verildi.

Geleceğin Mobil Kamerası ‘Periskop Lens’ Nasıl Çalışır

Burada gördüğümüz şey, ışığı aygıtın içerisine açısını 45 derece başkalaştırarak taşıyan bir düzen. Normal koşullarda, yani diğer geleneksel kamera sensörlerinde görüntüler bir lens ve en fazla iki tane mercekten sonra 90 derecelik açıyla sensöre düşerken, burada vaziyet çok değişik. Çünkü görüntü lensten geçtikten sonra evvel bir prizmaya çarparak açı başkalaştırıyor. Bu da mobil kameraların fiziksel dezavantajını ortadan kaldırıyor.

Geleceğin Mobil Kamerası ‘Periskop Lens’ Nasıl Çalışır

Normalde telefon kameraları görüntü açısını başkalaştırmadan dijital olarak işledikleri için ışığı kırabilecekleri çok fazla sahaya sahip değiller. Esasen benzer sebepten ötürü telefon gövdelerinde kamera çıkıntısı görüyoruz. Eğer kamera içine bir mercek daha eklemek isterseniz, aygıtın kalınlığı artıyor. Huawei ise bir prizma ile görüntüyü yatay duruma getirerek kendisine boşluk yaratma yoluna gitmiş.

Geleneksel sensörlere nazaran ışığı işleyebilen, kıran eğen ve büken çok fazla lens kullanmak muhtemel oluyor. Böylelikle çözünürlük değişmeden daha fazla yakınlaştırma yapmak muhtemel oluyor.

Geleceğin Mobil Kamerası ‘Periskop Lens’ Nasıl Çalışır

Telefon üreticileri, aygıtların muameleci yongası ve batarya gibi “hantal” donanımlarını küçültmeyi başardıkça, aygıtların içerisinde daha çok sahaya sahip olmaya başladılar. Yukarıda gördüğünüz periskop düzenine sahip gelişimi sensör de bu çabanın neticesinde ortaya çıkan bir boşluğu kullanıyor.

Mikrometrelerin bile büyük ehemmiyet taşıdığı mühendislik muhteşemi akılllı telefonlarda, periskop kamera sensörlerinin yaygınlaşacağı bir döneme giriş yaptık. Belki de dayanabilir aygıtlar, gövdelerinde daha çok sahaya sahip oldukları için daha gelişmiş görsel muameleye teknikleriyle karşımıza çıkacaklar.

Üstelik burada sözettiğimiz yalnızca lens, prizma ve mercekten oluşan yerik düzenler. Işığa daha duyarlı sensörlerle daha çok görsel veriyi daha nitelikli dijital veriye dönüştürmek de muhtemel oluyor. JPG veya JPEG gibi formatların yerini alacak yeni soy veri çareleri de yakında mobil fotoğrafçılığın şaha çıkmasını sağlayacak.

Ali VECET Hakkında

HizliinDir.Com Editörü

Geleceğin Mobil Kamera Sistemi ‘Periskop Lens’ Nasıl Çalışır? İçin Yorum Yap