Facebook, Veri Sızdırma Olaylarından Sonraki İlk Değişikliklerini İlan Etti

İki milyar iki yüz milyon üyesi hakkında her çeşit malumata sahip olan Facebook, artık kati bir biçimde biliyoruz ki bu bilgileri müsaademiz olmadan kullanabiliyor. Geçen ay seksen yedi milyon insanın bilgilerini, seçim kampanyaları için çalışmalar yapan Cambridge Analytica adlı firmaya kaptırmıştı. 2016 senesinde yaşanan hadiselerin ortaya çıkışıyla ciddi bir baskı altında kalan sosyal ağ devi, bilgi gizliliğine dair kimi değişiklikler yapılacağını ilan etmişti.

Facebook, Skandallardan Sonraki İlk Değişikliklerini Duyurdu

Söz mevzusu değişiklikler, kullanıcıların şahsi bilgilerinin kullanımı hakkında daha çok denetim sahibi olmaları manasına gelebilir. Lakin Facebook, özellikle Avrupa devletlerindeki bilgi toplama pratiklerinden ötürü çok fazla dava ediliyordu. Hatta bu kapsamda AB üyesi devletlerde yürürlüğe girmesi tasarlanan Genel Veri Koruma Yönetmeliği adındaki yasa, 25 Mayıs 2018 tarihinde uygulanmaya başlayacak.

Yedi sene önce yüz tanıma niteliği ile kullanıcıların biometrik bilgilerini toplamaya başlayan Facebook, esasen bu mevzuda İngiltere’den uzun zaman önce yasaklama cezası aldı. İngiliz kullanıcılar, Facebook’un yüz tanıma niteliğini kullanmıyorlar. O devirde Facebook, bilgi ihlalleri ile alakalı bir kriz içinde olmadığı için İngiltere’nin kararına yalnızca İngiltere hudutları içerisinde uyuldu.

Ancak 25 Mayıs 2018 tarihinin yaklaşması ve Cambridge Analytica tahkikatları sebebiyle baskı altında kalınca, düğmeye basıldı. Bu haftadan itibaren Facebook, başta Avrupalı kullanıcılar olmak üzere yeni bilgi güvenliği uygulamalarını kullanıma sunacak. Yürürlüğe girecek olan Genel veri Koruma Yönetmeliği kanununa göre firmalar, kullanıcının müsaadesi olmadan bilgilerini toplarsa ya da kullanırsa ceza uygulanacak. Avrupalı kullanıcılar istedikleri vakit Facebook’un Veri Koruma Hizmeti ‘ne ulaşabilecekleri iletişim malumatlarını görecekler.

Facebook, Skandallardan Sonraki İlk Değişikliklerini Duyurdu

Facebook, ayrıca kullanıcıların hedefli tanıtımlar için kendi bilgilerini kullanıp kullanmamaları mevzusunda karar vermelerini sağlayacak. Diğer yandan Genel Veri Koruma Yönetmeliği kanunlarına dair istikbal yeni güvenlik önlemlerinin şahısları daha fazla bilgilendirme maksadı amaçladığını da belirtmek gerekiyor.

Facebook’a üye olurken süratli bir biçimde ve çoğu vakit okumadan geçtiğimiz kullanıcı sözleşmeleri, yeni kanunlar sayesinde daha açıklayıcı biçimde karşımıza çıkmaya başlayacaklar. Bunlara ilave olarak kanunlara uygun kimi bilgi paylaşımı nitelikleri de ilave edilecek. Görünüşe bakılırsa Facebook, bu yenilikler hasebiyle daha az bilgi elde edip daha az paylaşabileceği için önemli ölçüde gelir yitirecek.

Facebook, Veri Sızdırma Olaylarından Sonraki İlk Değişikliklerini İlan Etti İçin Yorum Yap