Eşit Sözlük

Eşit Sözlük

1.0.0
Editörün Puanı

Virüs Testi

Temiz

Yorum Yap

  • Lisans Ücretsiz
  • İşletim Sistemi Android, Android Tablet
  • Dil Türkçe
  • Üretici
  • Boyut
  • Tarih 1 sene Önce
  • İndirme Sayısı 50

Dilde Denkliği Yakalamak İçin Arçelik Firmasınca Android İşletim Düzeni İçin Tasarlanan Bir Lügat Uygulaması.

4.5/5, Toplam: 1 kişi

Eşit Sözlük, Android işletim sistemli telefon veya tabletler üzerinde kullanılabilen bir sözlük uygulaması.

Arçelik firmasınca 8 Mart Dünya Kadınlar Günü hasebiyle hazırlanan bu program, “Dil Sürçecek, Eşit Sözlük Eşitleyecek” sloganıyla yazılım marketlerinde yerini alan bir uygulamadır. Türkçede kullanılan ve bayan erkek denkliğini zedeleyen tabirleri, kelimeleri ya da ata sözlerini düzeltmek için ortaya çıkarılan bu uygulama, başkalaştırılması gerektiği düşünülen kelimeler için yeni teklifler sunuyor. Mesela adam gibi adam kullanımının yerine düzgün insan teklifi sunan lügat, bunun gibi birçok değişik kelime için teklifler yaparak, belli alışkanlıkları kırmak için çaba harcıyor.

Eşit Sözlük uygulamasıyla beraber bir farkındalık kampanyası başlatmak için harekete geçen Arçelik, lügattaki tekliflerle beraber tüm her yerde bu kelimelerin kullanılmasının önüne geçmeyi ve dilimizdeki denklikçi olmayan kelimelerin yerine, değişik kullanımların geçmesini maksatlıyor. Bu nedenle hem Android hem de iOS için tasarlanan uygulama, yeni eklenen kelimelerle genişlemeyi maksatlarken, yapılacak tanıtım çalışmalarıyla kullanıcı rakamının arttırılması maksadını da taşıyor.

Telefon klavyelerine entegre olmasıyla beraber herhangi bir arama yapmadan doğrudan ileti gönderirken size teklifleri gösteren ve bu yolla muhtelif kullanım alışkanlıklarınızı başkalaştırmanıza yol açabilecek Eşit Sözlük, kullanıcılardan da geçer not almayı başardı.

Sinem ÇÖDEK Hakkında

HizliinDir.Com Editörü

Eşit Sözlük İçin Yorum Yap