Dünyanın İlk Uzaktan Beyin Ameliyatı Huawei’nin 5G Teknolojisi ile Yapıldı

5G teknolojisinin kullanılabileceği çok rakamda saha olduğu belirtilmesine karşın pratikteki uygulamalarının rakamı henüz son derece az vaziyette. Çin’de hakikatleştirilen ve becerikli olan bir operasyon ise bu teknolojinin istikbali mevzusundaki umutlarımızı artırıyor.

Çin Güneydoğu Araştırma Enstitüsü’nde yapılan ve işaretlerin hakikat vakitli olarak gönderildiği 5G irtibatıyla hakikatleştirilen ıraktan operasyonda, elli kilometre ıraklıktaki Mengchao Hepatobilieri Hastanesi’ndeki bir hastanın hepatik lobaktomi muamelesi başarıyla hakikatleştirildi. Operasyon takribi atmış dakika sürerken irtibattaki geç kalma son derece düşük oldu. 5G teknolojisinin muvaffakiyetini canlı kanlı görmüş olduk derdik. Lakin müdahale o kadar becerikli ve temiz oldu ki hiç kanama olmadan tamamlandı.

Operasyon için Huawei’nin 5G irtibatı kullanıldı. Hem robotun denetimleri hem de video irtibatı benzer irtibat teknolojisi kullanılarak iletildi. İrtibat niteliğinin fiber optiğe eş olduğu da belirtildi.

5G teknolojisi olgunlaştıkça tıbbi uygulamalar, ıraktan operasyon, ıraktan müdahale ve ıraktan teşhis koyma bahtı gittikçe artacak ve hasta insanların yaşamlarını son derece basitleştirecek.

Coşkun Bahtiyar AZİZOĞLU Hakkında

HizliinDir.Com Editörü

Dünyanın İlk Uzaktan Beyin Ameliyatı Huawei’nin 5G Teknolojisi ile Yapıldı İçin Yorum Yap