Dünyanın İlk 7nm lik Bilgisayar Yongası Qualcomm Snapdragon 8cx’i İlan Etti

Intel’i mobil muameleci yongası üretiminde köşeye sıkıştıran Qualcomm, artık fazlasıyla mobil aygıtlara benzeyen yeni soy bilgisayarlar için çalışıyor. Bu bilgisayarlar, muameleci yongaları açısından mobil aygıtlara fazlasıyla benziyor. Qualcomm, daha hafif, daha ince ve yüksek performanslı bilgisayarlarda kullanmak üzere yeni muameleciler geliştiriyor.

Bugün dünyanın ilk yedi nanometrelik mimarisine sahip pc muameleci yongasıyla karşımıza çıkan Qualcomm, her sene düzenlediği Snapdragon Teknoloji doruğunda fırtınalar estirdi. Snapdragon 8cx ile karşımıza çıkan şirket, önümüzdeki sene tanıtılması beklenen bir diğer pc ortamı Snapdragon 850’ye göz kırptı.

Qualcomm Snapdragon cx Bilgisayar Yongası   Özellikleri

Tıpkı akıllı telefonlar gibi her vakit açık olacak Windows 10 yüklü bilgisayarlarda kullanılacak bu fansız Snapdragon 8cx, Kryo 495 CPU ve Adreno 680 GPU’ya sahip. Benzer vakitte Qualcomm Quick Charge 4+ teknolojisiyle günümüzün en süratli şarj olan ve en randımanlı güç tüketimi yapan muamelecilerinden olduğunu söyleyebiliriz.

Qualcomm Snapdragon cx Bilgisayar Yongası   Özellikleri

Firmanın Aqstic ses teknolojisi, kablosuz seda aktarımı için geliştirdiği aptX HD desteği ile gelen Snapdragon 8cx, Cortana ve Alexa gibi sesli yardımcıları destekleyecek. USB Type-C ve 4K Yüksek Dinamil Aralık (HDR) görüntü desteği sunan muameleci, X24 LTE modeme sahip. Bu da kullanıldığı bilgisayarların hücresel veriye bağlanabileceğini gösteriyor. Snapdragon 8cx şu anda bilgisayar üreticilerine hitap eden bir prototip. 2019’un üçüncü çeyreğinden beri onu yeni soy bilgisayarların içerisinde görmeye başlayacağız.

Sinem ÇÖDEK Hakkında

HizliinDir.Com Editörü

Dünyanın İlk 7nm lik Bilgisayar Yongası Qualcomm Snapdragon 8cx’i İlan Etti İçin Yorum Yap