Data Selfie

Data Selfie

0.0.11
Editörün Puanı

Virüs Testi

Temiz

Yorum Yap

  • Lisans Ücretsiz
  • İşletim Sistemi Win8, Win7, Vista, Win10,
  • Dil İngilizce
  • Üretici
  • Boyut 620 KB
  • Tarih 1 gün Önce
  • İndirme Sayısı 65

Facebook'ta yaptıklarınızla kendinize ilişkin neleri pay ettiğınızı öğrenmek ister misiniz?

5/5, Toplam: 1 kişi

Data Selfie, Facebook’un sizin izniniz dahilinde topladığı verilerle sizinle ilgili neleri bilebileceğini gösteren bir eklentidir. Bu eklenti, Facebook’ta toplanan bilgileri gösteren bir çeşit Chrome eklentisidir.

Hemen hemen her gün kullandığınız sosyal medya uygulamaları, sizinle ilgili bilgiler topluyorlar. Topladıkları bu bilgiler yalnızca beğendiğiniz sayfalar ya da okuduğunuz haberler hakkında olmuyor. Bir haberde ne kadar zaman harcayıp ilgilendiğinizi, sayfada aşağı doğru inerken hangi gönderilerde ne kadar zaman geçirdiğinize ilişkin birbirinden değişik veriler toplanarak sunucularda depolanıyor. Data Selfie eklentisi de tam olarak buna dikkatleri çekmek için ve bu veriler ile neler yapılabileceğini göstermek için üretilmiş bir uygulamadır.

Bu eklentiyi bilgisayarınızdaki Chrome programına kurduktan sonra istekli olarak Facebook kullanırken Data Selfie ‘nin sizinle ilgili bilgi toplamasına müsaade veriyorsunuz. Bu eklenti de bir süre sizin hangi tür videoları izlediğinizi, hangi tür haberlere baktığınızı, hangi tür gönderi üzerinde zaman harcadığınızı ve buna benzer şeyleri kayıt altına alıyor. Daha sonra IBM Watson ve Cambridge Üniversitesi tarafından üretilen bazı algoritmalar kullanılarak, sizinle ilgili bir rapor hazırlanıyor. Bu algoritmalar aracılığı ile eklenti topladığı bilgiler üzerinden sizin şahsiyetinize ilişkin tahminler de yapabiliyor. Böylece Facebook ‘un sizin hakkınızda ne kadar çok bilgi sahibi olduğunu da görmüş oluyorsunuz.

Uygulamanın amacı bilgilerinizi toplayıp bir sunucuda depolamak değil, sadece Facebook ‘un sizinle ilgili nasıl bilgi topladığını ve hangi bilgilere ulaşabildiğini göstermek.

Data Selfie Tanıtım Videosu :
Hasan ÇÖDEK Hakkında

1983 Giresun doğumlu, Elektrik - Elektronik Mühendisi ve HizliinDir.Com Kurucusu

Data Selfie İçin Yorum Yap