Control

Control

1.0
Editörün Puanı

Virüs Testi

Temiz

Yorum Yap

Control Değişik Bir Action Oyunudur.

5/5, Toplam: 1 kişi

Control, Remedy Entertainment firmasınca tasarlanan ve 505 Games’in yayımcılığını üstlendiği, değişik stiliyle öne çıkan bir çeşit action ve macera oyunudur.

Control, bir araya gelmiş Devletler hükümeti ismine doğaüstü ve fenomenleri araştıran Federal Denetim Bürosu üzerine mihraklanmış bir oyun olarak karşımıza çıkıyor. Control oyunun oyuncular büronun en yeni yöneticisi Jesse Faden rolüne giriyorlar ve New York’taki merkezinde muhtelif vazifeleri yerine getirerek, kimi güçleri ve kabiliyetlerini gün yüzüne çıkarmaya çalışarak, Control oynamaya başlıyorlar.

Control, Remedy’nin diğer oyunları gibi üçüncü şahıs bakış açısıyla oynanıyor. Yine geliştirici stüdyoya ait olan Northline genişe üzerinde tasarlayan ve son olarak Quantum Break oyununda gördüğümüz stilde tasarlanan Control, stiliyle öne çıkıyor.

Jesse Faden gibi oyuncular değişik harp uygulamalarıyla muhtelif şekillerde uyarlanabilen doğaüstü bir silah olan Service Weapon’ı kullanıyorlar. Servis Silahlarına ek olarak, Jesse, havaya kaldırma ve belli hasımları denetim etme kabiliyeti de dahil olmak üzere muhtelif doğaüstü kabiliyetlere sahiptir. Servis Silahı ve Jesse’nin kabiliyetleri, Jesse’nin gücünü kullanır ve kullanımlarında bir dengeyi gerektirir. Hem Hizmet Silahı hem de Jesse’nin kabiliyetleri oyun boyunca bir kabiliyet ağacı aracılığıyla geliştirilebilir. Maharet ağacını genişletmek için oyuncular, Eski Evin içine gizlenmiş, doğaüstü güçlerin uyguladığı alelade eşyalar gibi muhtelif Güç objelerini bulmalıdır. Oyunun yüklenmesinin çok yönlülüğü sebebiyle, Control’ün harp düzeni her oyuncunun şahsi tercihlerine nazaran hususileştirilebilir ve dengelenebilir. Control’de sıhhat otomatik olarak şarj olmaz ve düşmüş hasımlardan toplanmalıdır.

Control, oyunda “Gücün Yeri” olarak adlandırılan, New York City’de sahip olduğu niteliksiz bir Brutalist gökdelen olan En Eski konut içindedir. En Eski Evin içi dışından çok daha büyüktür, uzay ve zamanının yasalarına alan okuyan görkemli, devamlı değişen doğaüstü bir bölgedir. Control, Metroidvania formatında, Remedy’nin evvellikli olarak lineer olan evvelki başlıklarının tersine, doğrusal olmayan bir süratte buluş edilebilecek geniş bir dünya haritasıyla inşa edildi. Oyuncu, oyun boyunca yeni kabiliyetlerin ve açıklığın kilidini açtıkça, en eski evin yeni sahaları buluş edilebilir ve muhtelif yan vazifeler açılır. Denetim Noktaları olarak bilindik belli sahalar, hasımlardan kurtulduktan sonra yapı boyunca süratli yolculuk etmek için kullanılabilir. Yeni bir A.I. Karşılaşma yöneticisi olarak bilindik düzen, En Eski konuttaki oyuncunun düzeyine ve mevkisine nazaran hasımlarla tesirleşimi denetim eder. Control’deki hasımlar, ağırlıklı olarak, başka bir dünya dışı güç olan Hiss’in sahip olduğu FBC’nin insan casuslarıdır. Hararetli silah taşıyan standart insanlardan, muhtelif süper güçlere sahip ağır mutasyona uğramış varyasyonlara kadar muhteliflik gösterir. Jesse’nin kabiliyetlerinden kimileri, hasımların bilinçlerinin denetimini muvakkat olarak ele geçirmelerini, ortaklarına dönüştürmelerini ve kabiliyetlerinin oyuncunun faydasına kullanılmasına müsaade vermelerini sağlar.

Coşkun Bahtiyar AZİZOĞLU Hakkında

HizliinDir.Com Editörü

Control İçin Yorum Yap