Çin’in Süper Arabaları Acımasızca Kopyalamaya Devam Ettiğini Gösteren Resimler

Çin, bir dönem var olan her şeyi “Bunu biz de yaparız” mantığıyla kopyaladı. Kimi mahsulleri daha sonra aslını geçerken kimi mahsulleri pek de tutmadı.

fbeecfeacfaddadd

Instagram’da paylaşılan görüntüler ise düzme gösteriş araçların gün geçtikçe daha da çok orjinallerine benzemeye başladıklarını gösteriyor.

cdebbcccffeacde

Görsellerin hepsinin benzer kaynaktan mı geldiği bilinmiyor. Fotoğraflarla beraber çok fazla bir malumat da paylaşılmadı, fotoğrafların kimilerinin ise Tayland’da çekildiği tahmin ediliyor. Görüntülerde en açık olan şey ise araba dizaynlarının acımasızca kopyalandığı.

baeacdbdeacbdeabdd

Görsellerden birinde Lamborghini Veneno, Ferrari LaFerrari ve Pagani Zonda’nın fiberglass kalıpları göze çarpıyor.

ccaedacbdfafa

Veneno’nun bitmiş kopyası, bu taklitlerin geldiği düzeyi de gözler önüne seriyor. Her ne kadar dış kalıplar benzer olsa da motorlar şüphesiz ki çok değişik. Çakma bir aracın içinde 740 beygirlik 6.5 litrelik V12 motor bulunmadığı belirgin. Maserati MC12 ve Bugatti Chiron kopyaları, hem çelik hem de plastik kalıpların bu araçlar için kullanıldığını gösteriyor.

faeaaeabbdf

Çin’in kanunları şimdiye kadar yabancıların patent hakkından gelirini pek de mühimsemeyen bir yapıya sahipti. Bu sayede de bu üreticiler, devlet içinde yaptıkları çalışmalarda güvendeler. Bu vaziyetin ne kadar devam edeceği ise bilinmiyor. Çinli orijinal dizayna sahip otomobil üreticileri dünyaya açılmayı tasarlıyorlar, bu sebeple de taklit otomobillerin üretimi son bulma evresine gelebilir. Garip bir biçimde, üretimleri sona erdikten sonra bu taklit otomobiller vakit koleksiyon değeri kazanma ihtimaline sahip.

Coşkun Bahtiyar AZİZOĞLU Hakkında

HizliinDir.Com Editörü

Çin’in Süper Arabaları Acımasızca Kopyalamaya Devam Ettiğini Gösteren Resimler İçin Yorum Yap