Çin Halk Cumhuriyeti, Onayladığı Seksen Yeni Video Oyununda Tencent’in Oyunlarını Görmezden Geldi

Çinli web devi Tencent ‘in daha evvel tasdiklenmiş olan oyun lisansı, devlet tarafından tasdik listesinden çıkartıldı. Reuters’ın havadisine göre, Çinli tertipleyiciler, seksen tane çevrimiçi oyunun uzun müddetli dondurulma kararını tasdik etti. Tasdiklenen oyunlar arasında ise dünyanın en büyük oyun firması olan Tencent’in oyunları yer almıyor.

Onay bekleme listesinde de yedi bin oyun bulunuyor ve bunlardan yalnızca üç bini 2019 için lisans alabilmiş vaziyette. Çinli oyun tertipleyicileri, tasdik alabilmek için ellerinden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyorlar, Yetkililerin belirttiğine nazaran ise tasdik bekleyen uygulama rakamı çok yüksek. Oyun firmaları lisans alamazlarsa dünyanın en büyük pazarlarından olan Çin’den yoksun kalmak zorundalar.

Tencent ayrıca, Çin’in en tanınmış ileti gönderme yazılımı olan WeChat’in de prodüktör mevkisinde. Lakin kazançlarının çok büyük bir bölümünü oyunlardan elde ediyor. Düşen kazançlarına karşın, gelişen piyasanın Riot, Activision gibi şirketlerle beraber en büyük hisse sahiplerinden bir tanesi. Dev firma, 2012 senesinde Fortnite’ın prodüktörü olan Epic Games’in %40’ını almıştı. Ayrıca Square Enix gibi oyun firmalarıyla da anlaşması bulunuyor.

Yeni oyunlarının Çin’de yasaklanması, firmanın gelir dengesinde bozulma yarattı. Şirketin izah ettiği raporlara göre, oyun lisanslarının uzun müddetli durdurulması sebebiyle üçüncü çeyrekte kazançlarında %4 düşüş yaşadı.

Coşkun Bahtiyar AZİZOĞLU Hakkında

HizliinDir.Com Editörü

Çin Halk Cumhuriyeti, Onayladığı Seksen Yeni Video Oyununda Tencent’in Oyunlarını Görmezden Geldi İçin Yorum Yap