CIA ‘in Sizi İzlemesini Önlemek İçin Alabileceğiniz Tedbirler

wikileaks cia

Wikileaks‘in geçen hafta ortaya çıkardığı “Kasa Dairesi 7” adındaki evraklar, dünya çapında gizlilik ve güvenlik konusunda tereddütlere neden oldu. Çünkü Amerikan İstihbarat Servisinin İkibinonüç ve İkibinonaltı seneleri arasında web erişimi olan tüm cihazlar üzerinden ortam dinlemesi yapabildiği belgelendi. CIA’e karşı bir firewall oluşturmak sizde tahmin edersiniz ki kolay değil. Ancak yine de CIA’den korunabilmek için birkaç önlem alınabilir.

CIA ‘e karşı mobil cihazlar İçin Alabileceğiniz Önlemler

Çağımızın olmazsa olmaz ihtiyaçlarından biri olan ve bütün günümüzü hatta gecemizi beraber geçirdiğimiz akıllı telefonlara dikkat çekelim. Rapora göre CIA, Android ve iOS işletim sistemini kullanan cihazlarda, telefonlara sızarak kullanıcıların ses ve mesaj verilerini toplayabiliyormuş. CIA, Android 4.0 sürümünü kullanan cihazlara ve iOS 8.2 ve altı sürümünü kullanan Apple cihazlara sızabiliyor. Buna karşı önlem almak için ise kullanıcıların güncel Android versiyonuna geçmesi ve iOS kullanıcılarının ise iOS 9 ve üzeri versiyonlara geçmesi öneriliyor.

WhatsApp Kullanıcıları İçin Önlemler

Dünya genelinde bir milyarın üzerinde kullanıcısı olan WhatsApp‘ın ve diğer anlık ileti gönderme uygulamaları Telegram ile Signal’in de Amerikan İstihbarat Servisi tarafından izlendiği kanıtlandı. Ancak WhatsApp geçen yıl getirdiği uçtan uca şifreleme özelliği ile buna önlem aldı. Bu şifreleme özelliği gelene kadar yani 2013 yılından 2016’ya kadar maalesef CIA tarafından izlendi. Anlık ileti gönderme uygulamalarının E2EE şifreleme sertifikasına sahip olmasına dikkat edilmeli.

Akıllı Arabalar İçin Önlemler

Otomobiller de risk altında görünüyor. Çünkü Wikileaks evraklarına göre Amerikan İstihbarat Servisi, web bağlantılı bilgisayar sistemlerini kullanan otomobillere de uzaktan erişim sağlamayı başarmış. Özellikle suikast için otomobillere sızmanın hedeflendiği bildiriliyor. Alınabilecek önlem yine güncelleme yapmak. Hem akıllı otomobil sistemlerinin hem de Windows, MacOS ve Linux tabanlı bilgisayar kullanıcılarının kesinlikle en güncel sürümleri kullanmaları gerekiyor

Hasan ÇÖDEK Hakkında

1983 Giresun doğumlu, Elektrik - Elektronik Mühendisi ve HizliinDir.Com Kurucusu

CIA ‘in Sizi İzlemesini Önlemek İçin Alabileceğiniz Tedbirler İçin Yorum Yap