Bilim İnsanları, Parkinson Hastalığının Nerede Başladığını Keşfetti

Bilim insanları, 2017’de hakikatleştirilen “truncal vagotomy” isimli prosedürü geçirmiş düşük düzeyde illeti bulunan hastalarla, Parkinson’un beyne sıçramadan evvel bağırsakta başladığını buldu.

Beş sene boyunca süren çalışmada araştırmacılar, hastalardaki “vagus” siniri ismi verilen, hazım düzeniyle beyni birbirine bağlayan bölgeyi aldılar. Bu irtibat kısmı alınan hastalar, alınmayanlara nazaran yüzde 40 daha az Parkinson illeti geliştirdi.

Parkinson Hastalığının Nerede Başladığı Keşfedildi

Karolinska Enstitüsü’nden Bojing Liu’nun liderliğini yaptığı takıma göre, bunlar son derece bariz ayrımlar ve beyindeki illetlerin karın bölgesiyle irtibatlı olduğunu söyleyen evvelki araştırmaları da destekliyor.

Sonuçlar, Parkinson illetinin bağırsaktan başladığının bir ön delili” diyen Liu “Bu varsayımı destekleyen diğer delil ise Parkinson illeti olanların sıklıkla mide ve bağırsak problemlerinin olması, bu da Parkinson’dan onlarca sene evvel başlayabiliyor” dedi.

Peki nasıl oluyor? ilim insanlarının ortaya attığı bir varsayıma göre, bağırsaktaki proteinler hata bir yola sapıyor ve bu genetik “hata” bir biçimde beyne kadar ulaşıyor ve bu yanlış hücreden hücreye yayılıyor.

İsveçli ekip buldukları bu olgularda da yalnız değiller. 2016’da fareler üzerinde yapılan bir araştırma ve 2017’de ABD’de yapılan bir araştırma da benzer olguları elde etmişti. Bütün bu olgular da son derece ehemmiyetli çünkü illetin tam olarak nerede başladığı bulunursa manilenmesi de o kadar olası olur.

Hasan ÇÖDEK Hakkında

1983 Giresun doğumlu, Elektrik - Elektronik Mühendisi ve HizliinDir.Com Kurucusu

Bilim İnsanları, Parkinson Hastalığının Nerede Başladığını Keşfetti İçin Yorum Yap