Bilim İnsanları, Kıyamet Saatini Gece Yarısına İki Kalaya Getirdiler

ABD’nin Hiroşima ve Nagazaki’ye attığı atom bombalarını üreten ekip, yarattıkları silahın gücünden korkarak nükleer silahlar yüzünden insanlığın sonuna ne kadar yaklaşıldığını gösteren bir saat yapmıştı. Daha sonra Bulletin yanından her sene aktüellenen bu saat, 66 sene sonra ilk kere kıyamete bu kadar yakın.

Kıyamet saati 2016 senesinde durağan kalırken, 2017 senesinde 30 saniye ilerlemişti. Geçtiğimiz sene de otuz saniye ilerleyen saat, 1953’ten bu yana ilk kere bu kadar ilerlemiş oldu ve kendi rekorunu egale etti.

1953 senesinde ABD ve Rusya arasındaki soğuk harp son derece derinleşmiş, iki devlet de hidrojen bombaları denemişti. Ayrıca 2. Dünya harbi’nden sonra bütünlüğü sağlanamayan Almanya’nın batısında bulunan Amerikan askerleri, Sovyetler Birliği’nin Demir Perde idaresi altındaki şark Avrupa’dan istikbal bir akın hareketine karşı hazırlıklara başlamıştı. Hatta Amerikan Birlikleri, nükleer silahlarla vurulacak strateji amaçları da belirlemişti.

Bilim İnsanları, Kıyamet Saatini Yeniden Güncellediler

Bulletin reisi Rachel Bronson, saatteki değişimi Washington’daki milli Basın Kulübü’nde izah etti. Bronson’un izahına nazaran saatin ilerlemesinin ansızın fazla nedeni var. Bu nedenlerin kimileri çevresel iken kimileri ise siyasi.

Kıyamet saatinin ilerlemesindeki etmenlerden ilki, iklim değişikliği ve küresel ısınma mevzusunda yeterince çalışma yapılmaması. Her ne kadar şirketler bu mevzuda ciddi çalışmalar yapsa da, Almanya gibi devletlerin temiz güce ciddi yatırımları olsa da bilhassa büyük devletlerin bu mevzuda gayretleri son derece yetersiz.

Bulletin ekibini ve saatin ilerlemesine karar veren ilim insanlarını kaygılandıran bir diğer öge ise, insanların müesseselere olan itimatlarını yitirmeleri ve “bilgi mimarisinin siyasi maksatlarla maksatlı olarak  baltalanması” olarak gösterildi. Bronson’a nazaran korkusuz dil kullanımı büyük bir problem ve bu problem olabildiğince endişe yaratıyor. Hakikat ile kurgu arasındaki ayrımı manaya kabiliyetini zorlaştıran hareketler, ciddi mevzuların çareye kavuşmasını maniliyor ve problemlerin dayanarak artmasına neden oluyor.

Bilim İnsanları, Kıyamet Saatini Yeniden Güncellediler

Rusya ve ABD arasındaki ilişkilerin bütün vakitlerin en dip noktasına gerilemiş olması da bir başka kaygı mevzusu. ayaz harp döneminden bu yana iki devlet arasındaki ilişkilerin hiç bu kadar gerilmediğine dikkat çeken mütehassıslar, yeni bir ayaz harp tehdidine dikkat çekiyor.

Dünya çapında orduların umumi bir yenilenme hareketi içerisine girdiğini ve nükleer silahlara sahip devletlerin nükleer cephaneliklerini çağdaşlaştırdığını da belirten Rachel Bronson, ABD ve Rusya’nın arasında herhangi bir görüşme olmadığını ve her iki devletteki askeri yetkililerin de nükleer silahların kullanılmasını tabu olarak görmeyi bırakmaya başladıklarını söyledi. Ayrıca Kuzey Kore’nin nükleer silahlarındaki gelişme ve ABD’yi vurabilecek menzile sahip termonükleer füzeler üretmesi de gerilimi artırıyor.

Kıyamet saati, 1949’da inşa edildiğinde 11:53’e ayarlanmıştı. O günden bu yana kıyamet saati 12’ye 17 kala ile 12’ye 2 kala arasında oynuyor. mütehassıslar, iyi ya da fena yönde değişikliklerin çok süratli hakikatleşebileceğini söylüyor.

Ali VECET Hakkında

HizliinDir.Com Editörü

Bilim İnsanları, Kıyamet Saatini Gece Yarısına İki Kalaya Getirdiler İçin Yorum Yap