Bal Arısı Parazitleri, Arıların Kanı ile Beslenmiyormuş

Bal arıları tabiatın mucizeleri arasında yer alıyor. Tabiattaki yaşamın sürekliliği için son derece ehemmiyetli bir rol oynayan bu canlılar, büyük tehdit altında. Bu tehditler arasında yaşama sahalarının kaybolması, sıhhatsiz beslenme, kimyevi ilaçlar, illetler gibi değişik tehditler var.

Bal arıları için en ehemmiyetli tehditlerden biri de Varroa destructor adlı bir asalak bit. Bu bit türü, bal arılarına saldırmak mevzusunda seneler içinde kabiliyetlerini epeyce geliştirmiş. Onlarca sene boyunca bu asalakların bal arılarının kanıyla beslendikleri düşünülmüştü.

Maryland Üniversitesi öncülüğünde hakikatleştirilen araştırmaya nazaran bu asalakların arıların kanından değil, organlarından beslendiği ortaya çıktı. Özellikle de bal arılarının karaciğeri diyebileceğimiz, dış iskeletlerini kapladıkları mumu üreten düzenlerinde ehemmiyetli rol oynayan iç organları bu bitlerin en sevdiği yemek vaziyetinde.

14 Ocak 2019’da Proceedings of the National Academy of Sciences mecmuasında yayımlanan araştırma, bu asalakları taşıyan bal arılarının tedavisinde yeni bir ufuk açabilir.

Arıların iç organları ne kadar sıhhatliyse ilaçlara dirençleri ve beslenme nitelikleri o kadar artıyor. Haliyle bu bitlerin hücumlarının önlenmesi demek, arıların sıhhatini tehdit eden üç ögenin ansızın tesirinin azaltılması demek.

Araştırmanın başyazarı Samuel Ramsey, bu mevzudaki yanlış anlaşılmanın nedeni olarak ise ilk araştırmanın Rusça olduğunu, Rusça ile boğuşmak istemeyen araştırmacıların o araştırmayı kaynak gösteren ilk makaleden alıntı yaptıklarını ve bu sebeple de böyle bir problem ortaya çıktığını söylüyor. Ramsey’in hatalı bir şey olduğunu ayrım etmesi çok uzun sürmemiş neyse ki. Bitlerin ağız yapısının kan emici bitlerden değişik olması, sıvıyla beslenen bir çeşit için fazla kuru olmaları ve likitten besin çeken bir çeşit olmak için fazla süratli üremeleri üzerine bu çeşidin hakikat beslenmesini inceleyen araştırmacı ve ekibi hakikati ortaya çıkarttı.

Yapılan deneyler, hakikati adım adım ispat etti. Bu deneyler arasında arıların kanına sarı, yağlarına kırmızı renk veren maddeler bitlerdeki parlamaları incelemek, bit kolonilerini kan benzeri sıvıyla ve yağ doku benzeri maddeyle beslemek de ulaştı. Kanla beslenen bitler aç kalırken yağ dokuyla beslenen bitler ise büyüyüp gelişti, hatta yumurtlamayı bile başardılar.

Araştırmanın muharrirlerinden, entomoloji profesörü Dennis van manisdrop, bu araştırmanın ardından bitlerin arılara verdiği ziyanlar mevzusundaki izahın değişeceğini ve artık bitlere karşı daha randımanlı mücadele metotlarının ortaya çıkabileceğini söylüyor.

Berat KÜÇÜKŞENER Hakkında

HizliinDir.Com Editörü

Bal Arısı Parazitleri, Arıların Kanı ile Beslenmiyormuş İçin Yorum Yap