ASELSAN, TÜBİTAK SAGE ve TUSAŞ’tan Yurtdışına Yüze Yakın Beyin Göçü Yaşandı

Hollanda firmalarının son dönemde Türk Savunma Endüstrisi ve teknoloji firmalarında çalışan yüze yakın mühendisi transfer ettiği sav edilirken mevzu meclis gündemine de taşındı.

Mühendislerin Hollanda’ya göç etmeden evvel TÜBİTAK Savunma Endüstrisi Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü (SAGEM), Türk Havacılık Uzay Sanayisi (TAI) ve ASELSAN’da çalıştıkları öğrenildi.

CHP Tekirdağ mebusu İlhami Özcan Aygun, göçün iki ehemmiyetli sebebi olarak Hollanda’nın mühendislere yurttaşlık vermesini ve Türkiye’de yaşanan iktisadi kasvetleri gösterdi.

Aygun ayrıca Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın cevaplaması istemiyle bir sual önergesi verdi ve Meclis’e araştırma önergesi sundu. CHP’li vekil, mühendislerin göçünün Türkiye için ehemmiyetli bir beyin göçü olduğunu, benzer vakitte de teknoloji ve müdafaa endüstrisine yönelik taktiksel çalışmaları tehlikeye düşürmesi açısından da son derece tehlikeli bir özellik taşıdığını söyledi.

Aygun ayrıca müdafaa endüstrinde çalışan mühendislerin çalışma ve bedel koşullarını iyileştirecek tertiplemeler ve beyin göçünü önlemek için alınacak tedbirler hakkında da malumat istedi.

Coşkun Bahtiyar AZİZOĞLU Hakkında

HizliinDir.Com Editörü

ASELSAN, TÜBİTAK SAGE ve TUSAŞ’tan Yurtdışına Yüze Yakın Beyin Göçü Yaşandı İçin Yorum Yap