Araştırmalara Göre Spor Yapmak Paradan Daha Çok Mutluluk Veriyor

Son senelerde insanların spor salonlarına ve fiziksel aktivitelere yönelik artan bir alakası var. Bu ilgi, günlük yaşamın stresinden ıraklaşmak ve mesut olma arzusundan kaynaklanıyor olabilir. En azından, Oxford ve Yale Üniversitesi’nin araştırması bu olabilirliği güçlendiriyor.

Oxford ve Yale Üniversiteleri araştırmacıları, 1.2 milyon Amerikalıya ait beş senelik verileri inceleyerek yaptıkları çalışmalarda fiziksel fitliğin kazanılan paradan daha çok saadet verdiğini ortaya çıkardı. Tertipli alıştırma yapan insanlar senede otuzbeş gün depresif hissederken, aktivitelerde bulunmayan şahıslar için bu sayı senede elliüç güne çıkıyor.

Egzersiz Yapmak Paradan Daha Çok Mutluluk Veriyor

Araştırma için, illet denetim ve manileme davranışsal riziko gözetim düzeni’nin 2011 ile 2015 seneleri arasında topladığı veriler kullanıldı. Araştırmalara nazaran aktif şahıslar, tüm gün oturanlara kıyasla daha mesutlar. Alıştırmayın muhtelif yararları olduğu, umumi olarak ölüm rizikosunu azalttığı, kardiyovasküler illet, obezite, yürek krizi ve kanser rizikosunu azalttığı biliniyor.

Egzersiz ayrıca stresle başa çıkmada da insanlara yardımcı oluyor. umumi olarak, fizik kondisyon olarak iyi hissettiğinizde bu vaziyet bakış açınıza ve psikolojinize de yansıyor.

Depresyonun şu anda ‘küresel mani yükünün ana nedeni’ olduğunu belirten araştırmacılar, spor salonunda yapılanların dışında yetmişbeş aktiviteyi daha listeye dahil ettiler. Bu aktiviteler arasında küçük golf ve bahçe işleri gibi çalışmalar var. Araştırmada yoga ve tai chi gibi zihni ve fiziksel aktiviteler bir arada ele gücendi.

Öte taraftan araştırmanın neticesi “Ne kadar alıştırma yaparsanız o kadar mesut olursunuz” da değil. Haftada üç ile beş gün arası, otuz dakika ile bir saat arası müddette spor yapan ve en mesut insan tanımına giren bu kişiler, spor müddeti uzadıkça mutsuz duruma geliyorlar. Bu vaziyetin nedeni olarak fiziksel halsizliğin hissel olarak da insanlara tesir etmesi ve gereğinden fazla spora mihraklanan şahısların de obsesif kompulsif davranış bozukluğu göstermesi olarak anlatım ediliyor.

Zihinsel olarak en az yoran sporlar ise takım sporları ve bisiklet olarak ortaya çıktı. Araştırmacılar, konuyla alakalı daha fazla çalışma yapılması gerektiğini söyleseler de alıştırmayın paradan daha çok saadet getirdiğini söylüyorlar.

Yani para akışındansa damarlarımızdaki kanın akışı bizi daha mesut ediyor. Para yardımcı oluyor tamam velakin hareket etmek saadetin koşulu. Depresyonun son senelerde en çok görüldüğü grup masa başı çalışan ve pek iyi aylıklar saha kesim olarak göze çarpıyor.

Sinem ÇÖDEK Hakkında

HizliinDir.Com Editörü

Araştırmalara Göre Spor Yapmak Paradan Daha Çok Mutluluk Veriyor İçin Yorum Yap