Apple’ın Harcadığınız Paranın Bir Miktarını İade Eden ‘Kredi Kartı’ Nasıl Çalışıyor?

Teknoloji devlerinin bankacılık düzenlerine göz diktiği yeni mahsul ve hizmetlerini duymaya alıştık. Bu mahsul ya da hizmetlerin büyük bir ekseriyeti, Türkiye’deki son kullanıcıya hitap etmese de yakın vakitte edecek. Artık milletlerarası banka müesseselerinin yerini yavaş yavaş teknoloji devleri ve onların hissedarlıkları alacak.

Apple'ın Yeni Nesil 'Kredi Kartı' Nasıl Çalışıyor

Facebook’un Hindistan’da sınav etmeye başladığı WhatsApp üzerinden para gönderme ve alma servisi, blok zincirine dayanan alışveriş düzenleri, 2020’li senelerin ilk yarısında beklenen popülariteye ulaşmış olacak. Apple’ın bu mevzudaki en net ve somut adımı ise 25 Şubat’ta umumi merkezinde tertiplediği lansmanda atıldı.

Apple'ın Yeni Nesil 'Kredi Kartı' Nasıl Çalışıyor

Tim Cook’un lansman sırasındaki izahlarına nazaran ABD’li Apple kullanıcılarının %70’i Apple hisse ismindeki dijital para gönderme ve alma servisini kullanıyor. Avustralya’da ise bu kıyas %99’a ulaşmış vaziyette. Yakında Apple Pay’i 40’tan fazla devlette göreceğiz. Apple hangi devletler olduğunu ayrıntılı olarak izah etmedi, bu sebeple Türkiye’ye gelip gelmeyeceğini bilmiyoruz.

Apple'ın Yeni Nesil 'Kredi Kartı' Nasıl Çalışıyor

Halihazırda kimi bankalar esasen NFC gibi sensörler sayesinde alıcıların kart taşıma mecburiyetini ortadan kaldıran düzenlere sahipler. Apple’ın bu düzeni Apple hisse ismiyle sunmasıyla, bir bankadan almanız arasında ise ufak velakin ehemmiyetli bir ayrım var. Apple Pay, doğrudan telefon üreticinize ait bir hizmet iken, bankalar üçüncü parti uygulamalarla bu rahatlığı sağlıyor.

Apple'ın Yeni Nesil 'Kredi Kartı' Nasıl Çalışıyor

Daily Cash niteliği sayesinde Apple Card ile ödeme yaparken para kazanabileceksiniz. Ananevi bankalardaki gibi skor düzenine değil, doğrudan hakikat paraya dayanan bir düzenden söz ediyoruz. Üstelik kartınıza yüklenen bu paraları, anında kullanabiliyorsunuz.

Günlük ödemelerinizin %2’si her gün Apple Card’ınıza geri yükleniyor. Eğer ödemelerinizi Apple mahsullerine yaparsanız, %3 kıyasında geri kar elde ediyorsunuz. Apple, geri karlarda herhangi bir limit koymuyor. İstediğiniz kadar harcayıp, harcadığınız kadar kazanıyorsunuz.

Daily Cash niteliğini kullanmanın herhangi bir aylık ya da senelik kart ödentisi de bulunmuyor.

Geliştirilme evresinde Mastercard ve Goldman Sachs ile beraber çalışan Apple yetkilileri, kartın çalınma vaziyetinde kullanmanın zor olduğunu belirtiyorlar. Çünkü iPhonelarda bulunan Face ID ve TouchID ile kartı anında kilitlemeniz muhtemel oluyor. Şüphesiz bu düzenleri de kandırmak muhtemel, lakin olanaksıza yakın.

Ayrıca Apple, malumatlarınızın bankalar dahil herhangi bir üçüncü parti firma ile paylaşılmayacağına ilişkin de söz veriyor. Bu da emniyet kaygılarını ortadan kaldıran bir diğer ehemmiyetli ayrıntı.

Karta bağlı olan Apple Cash uygulamasını aktif yazar iPhone üzerinden aynı Apple hisse gibi kullanabiliyorusunuz. Apple Cash uygulamasına giriyor, Apple Card size teslim edilene kadar tüm nitelikleri kartsız olarak kullanabiliyorsunuz.

Apple’ın fiziksel bir kart sunarak tüketici alışkanlıklarına ahenk sağladığını görüyoruz. Aksi taktirde kartları ortadan kaldırmaya çalışan, her şeyi iPhone’un içerisine dahil etme vizyonu olan Apple’ın kart çıkartması mantıklı görünmüyor. Apple, hala cüzdanlarımıza ve içerisindeki kartlara alıştığımızı çok iyi biliyor.

Tamamen titanyumdan olan, üzerinde yalnızca adınızı, çipini ve Apple logosunu taşıyan kart, adresinize geldikten sonra temaslı temassız, destek verilen her bölge ve dükkanda kullanabiliyorsunuz. Kartın Türkiye’ye geliş tarihi ise henüz netlik kazanmadı.

Berat KÜÇÜKŞENER Hakkında

HizliinDir.Com Editörü

Apple’ın Harcadığınız Paranın Bir Miktarını İade Eden ‘Kredi Kartı’ Nasıl Çalışıyor? İçin Yorum Yap