Animasyon Yapabilen Algoritma İçin Tek İhtiyacınız Tek Bir Kare

Animasyon yapmak son derece zorlu bir iş. Gelişen teknoloji ve yeni algoritmalar da alelade kullanıcılara bu mevzuda çok yardımcı olmuyordu. “Photo Wake-Up” adlı algoritma ise bu mevzuda yeni bir çığır açabilir.

Washington Üniversitesi’nde doktorasını yapan Chung-Yi Weng ve dostları, hakikaten de gözalıcı neticeler ortaya koyan bir algoritma geliştirmeyi başarmışlar. Ortaya çıkardıkları yazılım, iki boyutlu bir görseli üç boyutlu duruma getirip onu hareketli duruma getirebiliyor. Tasarının neticeleri, yakın vakitte yayımladıkları bir makalede de yer aldı.

Weng’in metodundeki ekip, iki boyutlu bir fotoğrafta tek bir figürü ele alıp o figürden üç boyutlu bir animasyon yaratıyor. Bu animasyon üç boyutlu olarak yürüyebiliyor, koşabiliyor, oturabiliyor ya da zıplayabiliyor.

Weng ve dostları, yayımladıkları makalede “İnanıyoruz ki bu yöntem yalnızca insanların fotoğraflarla eğlenebilmesinin ve tesirleşime girebilmesinin yeni metotlarını açmayacak, tek bir görselden üç boyutlu suretler meydana getirilmesini de sağlayacak.” anlatımını kullandılar.

Picasso yapıtlarından anime kişiliklerine, spor yıldızlarından normal fotoğraflara kadar her çeşit resmi bu  yazılımla hareketlendirmek muhtemel. Üstelik yazılım AR ile de kullanılabiliyor.

Uygulama, 2D görselden aldığı silüeti, o silüete ahenk sağlayabilen bir iskelet ile üç boyutlu duruma getirip tekrar kaplıyor. Daha sonra da bu iskelet sayesinde figürü hareketlendirebiliyor.

Daha evvel de benzer teşebbüsler olmasına karşın bu yazılım kadar umut verici değillerdi. Bu yazılım kol ve bacak gibi bölgeleri ayrı ayrı tanımlayıp kesebiliyor.

Uygulamanın ortaya çıkardığı görüntüleri ve bu görüntülerin başka uygulamalardaki görüntülerle kıyaslamasını aşağıdaki videoda bulabilirsiniz.

Animasyon Yapabilen Algoritma İçin Tek İhtiyacınız Tek Bir Kare İçin Yorum Yap