5G Teknolojisi, 4G’den On Kat Hızlı Yaygınlaşacak

Mobil web irtibatında yeni soy irtibat 5G için altyapı çalışmaları devam ediyor. Çeşitli üreticiler hem baz istasyonları hem de mobil aygıtlar için çipler ve düzenler üretmeye devam ediyor.

5G’nin en ehemmiyetli niteliği ise mazideki irtibat düzenlerinden çok daha süratli irtibat hizmeti sağlaması. Tek bir çiple yüksek süratte irtibat sağlayabilmek, akıllı mahsullerin de türlenmesini ve yeni niteliklere kavuşmasını sağlayacak. Artık objeler birbirleriyle daha iyi iletişim kurabilecek ve daha süratli veri transferi sayesinde pek çok teknoloji çok daha akışkan olarak kullanılabilecek.

Qualcomm, MWC 2019’da yaptığı tanıtımlarda “5G burada.” dedi ve kimi sayılar izah etti. Dünya çapında yirmiden fazla operatörün ve yirmi kadar akıllı telefon üreticisinin 5G üzerinde çalıştığını belirten şirket, en ehemmiyetli mobil çip üreticisi mevkisinde bulunuyor.

Android telefonlar yavaş yavaş 5G’ye geçmeye başlarken, Apple 2020 senesine kadar bekleyecek gibi duruyor. Google’dan Pazarlama ortamları ve Ekosistemleri Başkan Yardımcısı Bob Borchers, “Qualcomm ve Android, diğer partnerleriyle beraber, istikbali tekrar inşa edecek.” diyor. 4G teknolojisi ilk çıktığında yalnızca üç aygıtta destekleniyordu ve yalnızca üç operatör bu teknolojiye yatırım yapmıştı. 5G teknolojisi on kat daha süratli yayılacak.

Sözün özü, 5G teknolojisi artık yaşamımıza girmeye başladı. 5G irtibatlar çalışıyor ve bu teknolojiye uygun aygıtlar da tanıtılmaya başlandı. Qualcomm da Snapdragon 855 muameleciyle bir araya getirdiği 5G modemleri sayesinde büyük bir hamle yapacak ve firmanın yatırımcıları da Apple’ı unutabilecek.

Hasan ÇÖDEK Hakkında

1983 Giresun doğumlu, Elektrik - Elektronik Mühendisi ve HizliinDir.Com Kurucusu

5G Teknolojisi, 4G’den On Kat Hızlı Yaygınlaşacak İçin Yorum Yap